JAARVERSLAGEN 2011 163 Kunst, kunstnijverheid en historische voorwerpen De conservator, mevrouw drs. C.E. Heyning, bericht als volgt: In het verslagjaar werd verder gewerkt aan het vervaardigen van een digitaal bestand van alle in de loop der eeuwen aan het Genootschap geschonken zaken, alsmede aan de ontsluiting van de collectie. Hieraan leverden de heren J. de la Hayze en J.P. Gillissen wederom een belangrijke bijdrage. Aan verschillende instellingen en personen werden inlichtingen over de collectie verstrekt. Veel tijd werd besteed aan overleg met de Stichting Godshuizen die in het najaar hun fraaie collectie schilderijen en kunstobjecten officieel aan het Zeeuws Genoot schap overdroeg. Al deze objecten zijn aan het bruikleen aan het Zeeuws Museum toegevoegd. Het Genootschap verwierf op deze wijze het grote schilderij van Dirk van Delen, Christus geneest de lamme uit 1636 dat sinds enkele jaren in de stu diezaal van het Zeeuws Archief hangt, een schilderij van een vissersboot voor anker van W.J. Schütz, een schilderij van het oude gasthuis van Reimond Kimpe (begin twintigste eeuw), een anoniem portret van Jan Matens uit 1603, portretten van Anthony van Citters en Everdine Steenwijk door H. Serin (begin achttiende eeuw) en een anoniem portret van Abraham de Brauw, raadsheer van het Hof van Vlaan deren uit 1763. Daarnaast werden drie grote regentenportretten respectievelijk van J. Reinhoudt (1670), van A. Schouman (1789) en van J. Palthe (1752) aan het genootschap overgedragen. Twee hiervan verkeren helaas in bijzonder slechte staat en kunnen voorlopig niet tentoongesteld worden. De Stichting Godshuizen was zo vriendelijk toe te zeggen mee te denken over de mogelijkheden tot restauratie en deze financieel te zullen ondersteunen. Het schoorsteenstuk met het portret van Lydia Boreys en het bijbehorende tekstbord circa 1720 afkomstig uit het Middel burgse Burgerweeshuis zal evenals een van de oudste röntgenbuizen in Nederland (1903/05) in onderbruikleen in het Ziekenhuis Walcheren blijven. Dit geldt ook voor het zogenaamde pestklokje uit 1686 dat in het MCM Middelburg blijft han gen. Aan de collectie in het Zeeuws Museum werden een neogotische tafelklok, zes bronzen vijfels, drie penningen, een spaanplaten maquette van het gasthuis aan de Lange Noordstraat en een witte aardewerken kop met opschrift en decoratie in goud uit 1861 toegevoegd. In het voorjaar werd tevens een belangrijke schenking ontvangen van de erven van de heer J.C. Traas. De heer Traas die na de Watersnoodramp in 1954 uit Baar land naar Canada emigreerde, had indertijd kledingstukken die behoren tot de Zuid-Bevelandse streekdracht afkomstig van zijn ouders, schoonouders en groot ouders meegenomen. Samen met zijn eigen kleding en die van zijn vrouw, die haar hele leven in de dracht gekleed ging, zijn deze stukken nu door de familie aan het Zeeuws Genootschap overgedragen. Deze schenking is vooral van belang omdat het een prominente familie uit de omgeving van Baarland betreft en met behulp van foto's en familiegegevens bijna geheel te reconstrueren is wie welk kledingstuk toebehoorde. Het ligt in de bedoeling van deze collectie een webspecial op de site van het KZGW te maken. Tevens werd tijdens dit verslagjaar een reeks pastels die enkele jaren geleden tijdens de verbouwingswerkzaamheden in het Zeeuws Museum tijdelijk in het Zeeuws Archief waren ondergebracht, weer naar het museum teruggebracht. Het betreft de nummers G1578, G1599, G1600, G1605, G1618, G1621, G1639, G1643-A, G1644, G1648, G1692, G1726 en G1525.

Archief | 2012 | | pagina 165