JAARVERSLAGEN 2011 165 tijdens een plechtigheid in het Zeeuws Museum aan het Genootschap overgedra gen. Twee stukken waren bijzonder: een fragment van een squamosum van een Cetotheriidae (voorloper van de vinvissen) uit het Mioceen, en een achterhoofd van een Pleistocene Neushoorn, dat in een aantal opzichten afwijkt van de Wol- harige Neushoorn en derhalve mogelijk van een Steppeneushoorn Stephanorhinus bemitoechusafkomstig zou kunnen zijn. Beide botten werden opgevist in de Pas van Terneuzen. Freddy van Nieulande: huidplaat van een steur (Acipenser sp.; De Kaloot). Bart de Jong: bovenkaak (Maxilla) van een vis (Pisces indet.; De Kaloot). Mark Bosselaers; aankoop bij Paul Blomme: 4 bullae en 3 periotica van walvis- achtigen (strand van Nieuwvliet 'radartoren-zwarte polder'), waaronder een zeer mooi, compleet en tevens zeer zeldzaam perioticum van een Squalodon 'antwer- pensis' (Squalodontidae; primitieve tandwalvissen). Verder een huidplaatje van een lederschildpad (Dermochelyidae; aff. Psephophorus polygonus; De Kaloot) en 18 cleithrums (kieuwbogen) van een kabeljauw (Melanogrammus conjunctus; De Kaloot). Eind 2011 waren er 1492 zeezoogdieren digitaal geregistreerd in een excel-file en voorzien van een nieuw NHG-nummer en dito etiket (de etiketten worden geschre ven met Oost-Indische inkt op dikke documentenkalk, omdat dat type etiket een verouderingstest in de bloempotten van mijn cactussen het best overleefde). Daar naast zijn ook al 34 landzoogdieren (met nieuwe NHG-nummers) digitaal gere gistreerd. De Bottenvistocht leverde zoals altijd heel wat vondsten op. Het topstuk van 2011 was een puntgave potvistand van zowat 23 cm (aff. 'Scaldicetus' caretti). Verder de punt van een kleine stoottand van een Mammoet uit het Pleistoceen. Uit het Mioceen een mooie atlas en een schedelfragment van een Cetotheriidae (voorloper van de vinvissen), een dolfijnwervel en een aantal gehoorbeenderen van walvisachtigen. Uit het Plioceen een zeer mooi bewaarde atlas van een kleine vin visachtige en eveneens een aantal gehoorbeenderen. De potvistand leverde ons, door toedoen van Robbert Vermue (coördinerend eind redacteur) een kleine publicatie op in National Geographic (Nederlandse editie). Speciale gasten op de Bottenvistocht 2011 waren o.a. de directeur van het Zeeuws Museum, Mevr. Marjan Ruiter en dr. Felix Marx (Nieuw Zeeland). Giften in 2011: Via Henk Ringelberg (RWS) en Hans Jongepier (SCEZ) kregen we een diaphyse van een scheenbeen van een Mammoet uit het Gat van Ossenisse. Hoewel beide articulkatievlakken afgebroken zijn, is het bot toch bijzonder, omdat de inwendige structuur van het bot uitzonderlijk goed bewaard is. Door de breuken is deze nu juist goed zichtbaar. Daarnaast nog een zeer groot en goed bewaard lin ker scheenbeen van een Wolharige Neushoorn; een mooi en vrij zeldzaam stuk. Diana Capello schonk een rechter hielbeen van een runderachtige (aff. Bos taurus) dat ze in 1995 aan het strand van de Kaloot vond. Het dateert vermoedelijk uit het Holoceen. Linda Beekman schonk een gelijkaardig rechter hielbeen, samen met drie ellepijpen en nog een 15-tal botfragmenten van runderachtigen (schaap, geit, koe), allemaal afkomstig van Fort Rammekens en allemaal Holoceen. Bottenvistocht 2011 Zoals we stilaan gewend zijn, was de bottenvistocht weer erg succesvol. Hoewel we alles bij elkaar minder opvisten dan vorig jaar, zaten er toch weer een paar mooie

Archief | 2012 | | pagina 167