JAARVERSLAGEN 2011 167 L'Illustration (1921, 2 delen), Het toppunt der beschaving met prenten van Louis Rademakers (1921) en twee speciale nummers uit de reeks Sailing Letters. Samen met Ronald Rijkse, conservator Handschriften, werd een tentoonstelling ingericht over boekdrukkers, binders en boekverkopers in Zeeland van de vijftiende eeuw tot 1800. Veel van de geëxposeerde werken droegen het eigendomskenmerk van het Genootschap. Handschriften De conservator drs. R.M. Rijkse bericht als volgt: Door het plotselinge overlijden van conservator mr. W. Dirksen, door wie ik sinds juni 2011 werd ingewijd in de fijne kneepjes van het conservatorschap Handschrif ten van het KZGW, is er geen stand van zaken van zijn hand te melden. Enige aantekeningen daarover zijn door mij niet in zijn nalatenschap aangetroffen. Als onderdeel van het 6-jarige project Handschriften van de Zeeuwse Bibliotheek zijn ook de handschriften van het Zeeuwsch Genootschap kort beschreven en, voorzien van een trefwoord, in de catalogus ingevoerd. Dit laatste is mede gedaan aan de hand van de korte beschrijvingen die de heer Dirksen in de loop van de jaren heeft gemaakt en die hij voor het project ter beschikking heeft gesteld. Als bekend is tot welke collectie het handschrift behoort is dat ook aangegeven. Er kunnen 10-12 collecties worden onderscheiden, zoals bijvoorbeeld de collectie Lambrecht- sen, De Wind en De Gallandat. Kennis van deze collecties kan belangrijk zijn voor de eigendomsregistratie. Eind 2011 zijn, op de collectie van C.J.M. Nagtglas na, alle handschriften ingevoerd. Dit betekent dat alle beschrijvingen van documenten uit de handschriftencollectie, waar onder die van het Genootschap, nu terug te vinden zijn in de catalogus van de Zeeuwse Bibliotheek en dus raadpleegbaar zijn voor een breed publiek. Naast de verkorte beschrijvingen heeft de heer Dirksen ook uitvoerige inhoudelijke beschrijvingen van de handschriften gemaakt, op losse steekkaarten in plastic doosjes. De heer Dirksen was ook doende met het inventariseren van losliggende hand schriftelijke stukken in de exemplaren van de Notulen der Staten van Zeeland (1700- 1795). Alleen de exemplaren uit de jaren 1700-1718 moesten nog doorlopen worden, een karwei dat door mij wordt voortgezet. Een aantal dozen met tot nu toe onbeschreven schenkingen van handschriften, die in vele voorbije jaren aan het Genootschap zijn geschonken, zijn boven water gekomen en zullen in de komende periode met voorrang worden geïnventariseerd en beschreven. Er is overleg geweest met de initiatiefnemers van het digitaliserings- en transcrip tieproject voor de overgeleverde Zeeuwse literaire rederijkershandschriften, prof. B. Ramakers, hoogleraar Oudere Nederlandse Letterkunde aan de Universiteit van Groningen en dr. A. van Dixhoorn, postdoctoraal onderzoeker aan de Universi teit van Gent. De bedoeling is die teksten uiteindelijk ter beschikking te stellen van onderzoekers via de Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letterkunde (DBNL). De digitalisering is onderdeel van een groter onderzoeksproject waarin onderzoek wordt gedaan naar de Zeeuwse rederijkerscultuur. Het eerste doel van dat project is het ontsluiten van de bronnen, het tweede het stimuleren van onder zoek. Een aantal rederijkershandschriften bevinden zich in de Zeeuwse Bibliotheek, waaronder ook enkele die tot het Genootschap behoren. Er is besloten met een

Archief | 2012 | | pagina 169