22 VERBAEL Caerten ende verbaellen, dienende voor instructie hoe men den lande van Zeelandt dertichduysent Carolusguldens min tsjaers onderhouden zal dan dezelve onderhouden wordden, ende pari passu''8 de voorn, landen zoo sal stereken datse nyet te genakene69 en zullen wesen metten schepen van den vianden ende daerenboven met veele minder volex onderhouden zullen moghen worden.70 [f. Ir] Aen den grootmogenden welgeboren Vorst ende zeer genadighen heere mynen heere Willem van Nassou, by der gratiën Goidts Prince van Oraengiën, Grave tot Nassou, tot Vianden, Ditz etc., gouverneur ende capiteijn generael van de Conincklicke Majesteijt van Hollandt ende Zee- landt. Alzoo Andries Vierling, gewoont hebbende in zijn joncheijt met wylen Adolff Hardinck,71 in zijnen levene Raedt der Keyserlicke Majesteijt ende zijnen rent meester ende dyegrave generael van Zeelant Bewesterschelt, als clercq ende hem dienende in alle zaeken van dyekagiën, ende naderhant ghedient heeft den eedelen huyse van Nassou als rentmeester ende dyegrave ende superintendent van den openinge van der haevene van den lande van Steenberghen den tyt van ontrent XL jaeren continuelicken, soo heeft denzelven Andries Vierling van den jaere XXII aff tot den tyt van huijdent van zijnen ouderdom van LXV1I jaeren alle dyekaigiën gevolcht. Eerst in den jaere van xxiil heeft hij gheweest met denzelven wijlen Adolff Har dinck in de dyekaigie van Assenede in Vlaenderen. Daernaer in 't jaer van XXX, 't lant van Walcheren geïnundeert zynde deur d'oude havene72 van Middelburch ontrent der Justicie73 ende oick ter Mortiere,74 heeft alsdoen oick 't lant helpen vorschen.75 Ende van daer is hy vertrocken naer Den Dierick7'' in Zuytbeverlant, in 'tzelve jaer van xxx oick geïnundeert zynde. Heeft oock mede gecommitteert geweest up 't gat van der Creeke77 in Zuytbeverlant, in tzelve jaer oick geïnundeert zynde. De voorn. Vierling heeft oick onder Adolf Hardinck voorn, gesolliciteert de dyekagie van Den Bommele. Ende naderhant in zynen dienst van rentmeester van Steenberghen voorn, heeft helpen bedyeken in 't jaer van xxxvni den polder van 'sGraefheynricxlant78 vast aen de stadt Steenberghen gelegen. Heeft oick helpen bedijeken Uwe Excellence lande van de Clundart. Daernaer oick den Ruygenhil 9 ende het nyeuwe lant van Vossemaer80 ende het Heyssche Schoore81 onder uwe voors. heerlicheyt van Steenberghen, zoodat hy daerdeure in zijnen vocatie82 geroe pen zijnde, zynen jongen tyt in zulcken zwaeren aerbeijt ende armoede versleten heeft zoo oick in 't repareren van te doen accresseren83 geduerende zijnen tyt van rentmeester Uwe Excellence gorssingen van Cackeloo,84 de Toobe, Cackers,85 de Heeninge,86 het Heysche Schor voorn., met oick buyten zijn ampt de dyekaigie van Sinte Martensdyck in 't leggen van de spuye aldaer omme opene te houden de havene van Scherpenisse in Zeelant, soodat hy deur alle zijnen handel kendt de natuere ende stroomen van Zeelant voorn, ende alles 'tgheene dat nootelicken der dyekaigiën aengaende behoirt gedaen te wordden, gelijck oick blycken zal by zijnen vyff boecken die hy dyenangaende gemaect heeft ende dewelcke hy Uwer Excel lence verhoopt toe te schryvene ende te dediërene.8'

Archief | 2012 | | pagina 24