VERBAEL 25 staende up de usantie van huere voorouders, zij die landen op groote schade ende verlies bringen, zoo hiernaervolgende elck op zijn article zal verclaert worden ende met diversche boecken ende caerten doen verstaen de faulten ende remediën alsoft men op de plaetse waere ende inspectie oculaire genomen hadde. \f. 3r\ Verclaringe, resolutie ende verbael up het leggen van den hoofden ende hoe men die ten prouffijte behoirt te maekene ende te leggenne ende met wat ordinantie. Rechte ende corte hoofden maeken neeren ende men behoufter van dyen veele. Op de hooge hoofden leit het rijs enjde] verschijnt van de sonne ende vergaet metten waeter ende winde zonder prouffyte te doene: dan om die schepen zoo van vrienden als vianden aen 't lant te leggenne ende meerenne. Met de helft min rijs ende steen zal men noch eens zooveel deuchs ende prouffyts doen. Maer lange noesche113 uuytstekende hoofden, geleijt met natuerlicke verstande, flauwelick affcommende ten diepe waert op den peijl leechwaetere, zullen groote- licx prouffiteren ende beletten het anclampen van den schepen zoo breder verclaert zal worden by de caerte, commende van Vlissingen aff totter nyeuwer havene van Middelburch.114 Welcke caerte zal Uwe Excellence remonstreren hoe dangereux die liggen ende zeer commodieux115 omme viants schepen aen te clampenne ende te arriveren. Daerjegens wederom Uwe Excellence verstaen zal bij de naervolgende caerte116 ende verbael hoe dangereux dattet zijn zal omme de hoofden aen te doene, zoo voor vianden als vrienden, zoo wanneer de baekenen wechgedaen worden, die men op dezelve hoofden stellen zal omme de vrienden te waerschouwen. Dyckgraven zeggen dat alle lange hoofden neeren maeken Daeromme zegge ick noch dat tot experiencie van lange usancie het natuerlick verstant gebruijct moet worden, want wy bevinden mede ketters in onse materie van dyckaigie. Ende dat zijn dese dycgraven die nijet anders gesien en hebben oft en connen practickeren dan gelijck zijluijden by hueren ouders hebben zien doen, zeggende dat alle hoofden neeren maeken ende datse daeromme prysen zeer corte hoofden, verdoemende ende versmadende alle lange hoofden. Rechte hoofden maeken neeren Vraege waeromme de dycgraven veele corte rechte hoofden maeken Eensdeels in dat stuck dat alle hoofden neeren maeken, daerinne condescendere1" ick met hemluyden, te weten alzoo recht geleit alsnu liggen ende gelijck zij hueren ouders hebben zien voordoen. Soo vraege ick hemluyden, als zij dat weeten, waer omme zijluijden dan corte hoofden met menichte doen maeken, die aen t lant terstont neeren genereren ende innebringen, diewelcke zeer dangereux ende pericu-

Archief | 2012 | | pagina 27