26 VERBAEL loos zijn voor den lande, waerdeur gecauseert wordt dat men in 't leste innelaegen moet leggen. Vraege oft een lanck hooft meer neeren maect dan veele corte hoofden Oick zoo vraege ick hemluyden noch oft een lanck hooft meer neeren can doen dan veele corte hoofden dichte aen malcanderen geleit, gelijck de caerte uuijtwijst, want het waetere veel meer f eijnde de corte hoofden omneert recht liggende dan de lange hoofden. Ende zoo moeten dan de neeren veele ende dichter op malcanderen vallen aen 't lant. Ende, zijn de hoofden lanck, [f. 3vzoo moeten de neeren oick vervolgens, indyen die neeren maeken, des neen, verde van den lande neeren. Wat is nu betere dat de voorn, neeren verder van 't lant ofte vast aen 't landt neeren? Uwe Excellence mach considereren wat natuerlick verstant dat daerinne by den voorn, dycgraven geuseert118 wordt oft d'een oft d'an de re moet failleren, maer het schijnt questikeus119 ende zouckinge te wesenne120 omme de neeringe in 't lant te houdenne ende veele dachgelden te maeken ende voor den ryswerckers veel rys te verwerckenne. Resoulutie op de vraegen Myn resoulutie, altyts op correctie van Uwer Excellence, zoude wesen dat men noch corte noch lange hoofden, hooge opgetuynt121 ende die recht liggen, en behoirt te maeken, want dezelve doen somtyts meer hinders aen den lande dan proufyts, gelyck men daegelicx zien mach bij der inspectie oculaire. Maniere van prouffytelicke hoofden te maeken ende uuyt te steekenne Maer dat men zal de voorn, hoofden zoo verre ende zoo lanck uuytsteken als men eenichsins doen mach ende men den grondt can begronden, maer zoo noesch ende speelens,122 zoo van ebbe als van vloede als 't eenichsins doendelick is, afbringende dezelve hoofden van lande van den hoochte, gelijck eenen vloet daegelicx gaet, ende zoo descenderende ten waetere ende stroomwaerts inne als een gemeen waeter affloopt, het eijnde van den voors. hoofde twee voeten hoogere ende nyet meer uuytten leege waetere. Die noesche hoofden zullen meerprouffyts doen dan vier rechte hoofden ende min costen dan een hooft Waeteren ende stroomen en willen met fortsem nijet bedwongen wesen De hoofden, zoo liggende ende maeckende, zult van een cort hooft een lanck mogen maeken ende zult daerdeure min hoofden behoeven te maeken ende hetwelck zal meer prouffitz doen dan vier andere tot grooten coste gemaect. Want de waeteren ende stroomen en willen nijet bedwongen wesen, het zijn barbare elementen, maer willen met sachticheijt ende met een saecht toomken bereden wesen, gelijck dese steegepaerden124 die gemeenelicken hueren aert volgen willen. Soodat de noescheijt van den voorn, hoofden zullen 't waeter zoetkens aff doen stroomen ende den stroom bedwingen dat het waeter zal moeten loopen zoo het voorn, hooft uuytwijst nijet t'eijnden om zulcken hoot125, maer zal het achterwaetere ofte stroom nef- fens zulcken hoofden loopende het voorste bedwingen dat het nijet en zal connen omdraeyen t'eijnden het rijs, maer zal moeten voorbyschieten met meerdere leyncte dan 't hoot gewrocht is ten diepewaert inne.

Archief | 2012 | | pagina 28