\f.4r] VERBAEL 27 Exempel te nemen aen een veynster Neempt exempel aen een veynster ofte deure die noesch opstaet, zoo zal de wint dezelve noescheyt volgen totdatse aen den muer van een camere gestuyt wordt, ende dan keerse terugge, de geheele camere deure. Zoo zal oick het waeter com- mende in den stereken principaelen stroom daermede zijnen loop moeten nemen. Exempel aen het lange hooft van Vlissingen Men mach exempel nemen aen 't lange hooft van Vlissinge, waerdeure het waeter aen de oistzijde als 't beghint te vloeijenne, zoo stille staet, dat de groote schepen coopvaerders westwaerts uuytzeylende (die gemeynlick met den vloeyt uuytvae- ren), zoo passelick voorbij het voorn, hooft zeijlen wel noch eens zoo verre als 't hoot lanck is, totdat sy in den principaelen stroom van den \f. 4r] diepte commen. Ende dat doet de noessicheyt van den hoofde, 'twelck ick met mynen oogen gesien hebbe. 't Speelen van den waetere ovejpfle noesche hoofden Oick en wordden die stroomen nijet bedwongen deur dezelve noesche affcom- mende hoofden, want telcken het waetere ryst ofte affebbet zijn speelens heeft over de leechte126 van 't rijs over ende wederovere, zonder eenige neeren te maeken. Hoe de hoofden noescher liggen hoe zij meer proujfijts doen ende min neeren Welverstaende daer groote schueringe nu zijn moeten van dyen fatsoene twee uuytstekende hoofden geleijt worden, te weten d een van ebbe ende d ander van vloede, ende dat uuytten cruyce rayende128 de poincten van dyen een triangelle,1 de poincten op malcanderen responderende"" tot in den principaelen stroom. Ende zijn de schueringe van groote leyncte, moeten te noescher liggen, ende hoe noe scher hoe zij meer prouffyts doen, soodat men met het leggen van zulcke noesche hoofden van vyff oft zes hoofden te maeken den cost vandyen spaeren zal, doende nochtans de voorn, twee hoofden ongelyck meer prouffijts ende min costen dan de voorn, vijf oft zes hoofden. Men mach altijts de hoojfden hoogen ende leegen Want de groote hoochte van den hoofden cost ende sliet veel rijs. Ende dezelve hoochte en doet gheen prouffyt maer meer letsels aen t landt deur de neeren diese maeken op een hooch ende leech waeter ende halve vloet ende halff ebbe ende oick dat de vianden gemackelicken metten schepen daeranne leggen mogen. Wilt men die leege noesche hoofde hooghen, dat mach men altyts doen met cleynen coste ende naerdat men prouffytelicken vindt, zonder eerst eenige verloren cost te doene. De leechte van den hoofden ajf te baekenen Heyen van pylen, boven gehelmt Schippers zullen vreesen 't lant aen te doen Baekenen op te nemen wanneer men de vianden zoude verwachten Dan zal men de leechte van den hoofden t eijnden affbaekenen voor de vrienden, ende voor de vianden oick t'eijnden bepijlen met neghen, thien oft twaelff pijlen in

Archief | 2012 | | pagina 29