30 VERBAEL 't rijs gehecht ende boven met scherpe yseren helmen eenen halven voet boven het rijs uuytkyckende op 't peijl leech waetere, zoodat daerdeure die schippers die de hoofden nijet en kennen bevreest zullen zijn het lant aen te doenne. Ende sittende op de pinnen moeten de schepen deurboort worden, ende zoo met waeter vervul len deur de lecsaemheijt ende syncken, 'twelck die innelandige schippers nijet en zullen, oick 't lant derven131 aendoen zoo wanneer die baeckenen wechgedaen zijn, 'twelck men telcken zal moghen doen zoo wanneer men voor die vianden bevreest is. Ende in zooverre zy voorder opwaerts willen met huer schepen leussen,132 zal men dat oick mogen verzien met gelijcke paelen, zoo gescherpt met heilemen ofte boven de poincten wat gebernt.133 Ende wat daer insgelycx van schepen upcompt, die quaet op stroomen te manieren134 zyn ende zoo juyst nyet te passenne135 en is ofte dezelve zullen te hooge ofte te leege deur den wint op de paellen moeten drijven ende vallen ende daerdeure deurboirt worden, zoodat zij daer oick deur lecsaemheijt van den gaeten zullen vervullen, zoodat eer dat zij heur136 f. 4v\ zul len aen 't lant worppen, twee ofte drye musquetiers soldaten heur genoech te doen zullen gheven. Metten cortsten gezeijt, de vrienden ende die vianden zullen haer schroomen zulcke hoofden aen te doene, wantse op eenen halven vloet nijet zien en zullen de voorn, pylen ende zoo henzelven grootelix bedrogen vinden. Wy zul len 'tzelve claerlicken mette naervolgende caerte demonstreren, met oick die andere volgende, wat de rechte hoofden prouffyts doen connen ende hoe zij voor de vian den aen 't lant te arriveren wel diennen. [f. 5r blanco\ [f. 5v afbeelding A] [f 6r afbeelding B\ [f. 6v blanco [f 7r] Resoulutie ofte resumptie op de voors. caerte137 Uwe Excellence mach zien bij de voorn, figueren hoe ende in wat manieren die waeteren stroomen deur 't leggen van den noesche hoofden op een halve vloet ende ebbe gemaect, ende oick hoe ende in wat manieren de groote hooge hoofden, rechtliggende, de neeren ende stromen aen 't lant bringhen, wat perickele dattet oick is, aen de noesche affdaelende hooffden te commene ende te meerene, prin- cipaelicken alse zullen versterct ende geholpen worden metten voorn, pylen ende defentiën. Ende ter contrarie wat groote rechte hoofden connen behulpsaem wesen omme daeranne te commene ende te meerene ende hoe zekerlicken die schepen daer gebercht138 uuyt den stroom liggen ende het volck zoo dicwils als 't haer belieft, het zijn vianden oft vrienden, aen 't lant setten ende wederom t'schepe mogen doen vertrecken, waertoe men veele soldaeten behoeft omme 'tzelve te beletten deur de menichte van den hoofden. Nyet dat de hoofden nu gemaect zijnde, verloren ende tevergeefs zouden gemaect wesen, maer men zal dezelven mogen employeren in 't vermaeken ende repareren van de voorn, lange hoofden die men zal daertoe voegen ende employeren, emmers het meestendeel vandyen.

Archief | 2012 | | pagina 32