VERBAEL 31 By der naervolgende figuere zal Uwe Excellence zien wat peryckele dattet zijn zal de lange noesche hoofden aen te doene, zoo wanneer de baeckenen opgetogen1''1 zullen zijn op een hooch waeter ende volle zee. By de tweede figuere getekent met .B. mach men considereren dat twaelve lange hoofden, noesch van lande affgebrocht, zouden meer prouffyts doen dan xxxvi hoofden recht geleijt zijnde. Ende en zoude elck hooft maer behoeven wat meer dan de helft van den rijse van een hoot recht geleijt ende hooch opgetimmert. Daer mogen zijn rontsomme Walcheren aen de dijcken, zonder aen de strangen,1 beghinnende van Vlissinge van westen inne ende zoo lopende naer der Vere ende nae den Polder141 ofte den Haeck142 in 't noirtwesten, bij estimatie meer dan tne- gentich hoofden, 'twelck al wesen mach ontrent vier cleijn uren ghaens, elck ure ghaens geëstimeert op xvic oft xvnc roeden, compt tsaemen ViM vmc roeden, zoo zoude op elck LXX oft LXXV-oft daeromtrent roeden een hooft naer den anderen schijnen te liggen. Ende ick zoude wel hoopen ende meynnen dat men met een lanck hooft, noesch uuijtgesteken zijnde, zoude mogen beschutten ende bescher men meer dan CXX oft [cjxxx roeden lencte dijcx ende voorlants daer nu op vijftich roeden een hoot uuytsteect, naervolgende [f. 7v] de groote caerte,143 zoodat men de helft van den hoofden van lande uuyt te stekene spaeren zoude mogen. Ende daermede zoude men oick veel voorlants winnen, twelck men ter contrarie met rechte hoofden meer verliest dan wint. Ende indyen men bevonde dat de stroomen zoo van ebbe als van vloede hen nijet en wouden laeten geseggen zonder weder- omme aen 't lant te nerenne, zoo mocht men de hoofden zoo noesch affgewrocht wat ophaelen ende hoogen met een rys twee oft drye hoochte naer den heysch.144 Ende tusschen beijden zoude men een oudt hooft houden liggende ende noesch affbringende maeken ende repareren, 'tzelve zal ons het drijven van den stroode op een stil calm wedere, hetzij op de ebbe ofte vloet drijvende zoo voors. is, bewysen ende den oirboir leeren. Van gelycken zal men oick rontsomme den eylande moghen besoigneren ende wer- cken, hoewel dese caerten alleenlicken op den zuijdtwesten ende zuydtoiste zijde gedemonstreert worden. 8r afbeelding C\ f. 8v\ By de voorn, drye figueren zall Uwe Excellence mogen considereren, te weten in de eerste caerte getekent met A, de menichfuldige corte neeren ende stromen die de corte rechte hoofden maeken, zoodat de sommige dycgraven terechte sustineren dat alle hoofden zoo geleijt, neeren maeken ende daeromme hoe meer rechte hoof den uuytgesteken worden, hoe men 't lant meer met neeren traveilleert. By de tweede figuere getekent met B zal Uwe Excellence zien hoe lancksaemich bij de lange noesche hoofden van vloede geleijt, de stromen beleijt worden ende soet- kens zonder fortse ten diepe waert innegedreven zonder aen t lant veele neeren te maeken noch oick t'eijnde om de voors. hoofden, maer vallen de neeren tzeewaert in de principaele stroomen. Ende zoo van gelijcke doen oick de hoofden van ebbe geleijt haere bootschap wanneer de stroomen van den ebbe aen t lant vallen willen.

Archief | 2012 | | pagina 33