VERBAEL 37 De hoofden noesch liggende doen drijedobbelprouffit, 'twelck de bermen nijet en doen De hoofde zoo noesch van lande affgebrocht, het zy eensdeels van aerde gemaect als van rys, doen drijedobbel prouffyt. Zy beschermen de dijcken datse nijet en breken, maeken grooten aenwas, verjaegen ende mineren de plaeten, 'twelck de bermen nijet en doen. Schepen zouden meijnen het hooch conterlant aen te doene aen de steijl oevere Omtrent den eylanden van Walcheren ende Zuytbeverlant, daer eenige steijle oeve- ren zijn daer de schepen zouden mogen arriveren ende anclampen, die op leechwae- tere als mueren gemetst steijl vallen ende die men gemeenlicke steijl oeveren heet, dezelve zouden prouffyt schijnen te wesen tot defencie van den lande dat men daeranne wrochte zekere cleyne smalle ryseren bermkens noesch van lande affcom- mende in maniere van den hoofden voorscreven, daelende ten waeter waerts inne. Op welcke leege bermkens oick gheen schepen en zouden connen arriveren ofte aenleggen. Ende meynende het voors. hooch oevere oft conterlant aen te doene, zouden up de bermkens blijven hangende ende 't water heur ontgaende eer zy van den bermkens geraecken, 'twelck hen zeer lastich vallen zoude om doene. Zoo zouden dezelve schepen van achter \f 1 lv\ in den gront sincken ende vervullen eer zijluijden volck ofte munitie van oorloge zouden mogen aen t lant bringen oft lossen. Veele hoofden dichte aen malcanderen liggende zoude men mogen schouwen169 Item daer zooveele rechte uuytstekende hoofden by malcanderen uuytsteken waer- deure veel rijs, steenen ende andere materialen verquist worden ende veel dach- gelden daerinne versmoort, die zoude men met luttele treffelicke hoofden, noesch affcommende als voorscreven is, met viermael min costen ende tot meerdere zeker- heijt van den landen schouwen ende zulcken excessiven cost spaeren, gelijck de figuere hiernaer ende de getooge170 roode linie, folio XVI'bewyst. Ende daerdeure zoude dar oick minder geriefs ende commoditeijt voor den viandt wesen omme t lant aen te doene. Men zal oick de hoofden, zynse te leege, met rijs mogen ophaelen D'oude hoofden en zullen nijet verloren zijn Ende omme Uwe Excellence te demonstreren, dat het leggen van den voorn, noe- sche affdaelende hoofden ten diepe uuytstekende, zullen geleijt moghen worden zonder peryckele van verlooren cost te zyne, want deurdyen men bevindt dat deur de stroomen die men dagelicx daerover zal zien stromen ende neeren meerdere hoocheijt heijschen, zoo zal mense mogen uphaelen telcken met een laege rys ende zoo met voorsichticheijt ende de peryckelen ziende, metter ooge de dycken ende 't lant daerdeure verzekeren. Welverstaende oock dat d oude hoofden, die propi- ce172 liggen zullen tot maekinge van den voorn, noesche hoofden, zal men daertoe employeren, repareren ende wercken datse betere huere bootschap doen danse gedaen hebben recht liggende ende zeer hooge ende onnootlicken opgetimmert, maer meer tot bequaemheijt van aen te leggenne ende aenclampen van den schepen dan andersins tot versekerheijt van den lande.

Archief | 2012 | | pagina 39