40 VERBAEL landen nyet voortgestaen,187 't landt van Walcheren zoude up dit pas188 in zoberen staet wesen deurdijen in't jaer van XXII ofte XXIII eenen val tot Vlissinge gevallen was, zoodatter sommige huysen in den gront geabnueert189 waeren, ende was de val wel diepe XV oft XVI vaemen190 up een leech waetere. Die van Middelburch, hebbende Vlissinge te naer hemluyden liggende omme de neeringe geheel tot hem- waerts te hebbenne, laboureerden ende solliciteerden te Hove omme de stadt Vlis- singen met een inlaege buyten te dyckenne.191 Maer den voorn, heere van Beveren ende den voorn, abt solliciteerden ter contrarie te Hove ende dat men jegens den stroom een hooft uuytsteken zoude. Het quam in advijs aen Adolf Hardinck, raet der Keyserlycke Majesteijt ende rentmeester ende dycgraef generael van Zeelant Bewesterschelt. Daer wert eijntelicken [ft 13r\ Wat prouffyt het Westersche hooft tot Vlissinge gedaen heeft geresolveert dat men 'tzelve hooft zoude voorderen te maeckene, 'twelck nu het Westersche hooft is,192 waerdeure de voorn, diepte zoo angewassen is dat nu het principaele nyeuwe werck daerop gemaect ende gemetst is.193 De tweede val ontrent de Justicie van der Vere ende experiëncie van het Westersche hooft Zonder goede advisen van verstandige luijden int feijt van dijckagie Walcheren waere bycants vergaen Hoe men de zee meer toegeeft hoese meer hebben wil Die vianden zijn de wercken die men verlaetw Daernaer vielder noch een val ontrent de Justicie van der Vere naer de Polder te ghaene,195 daer die van Middelburch oick gheerne een inlaege hadden doen leg gen. Maer hebbende d'experiencie van den voorn. Westerschen hoofde, wiert daer oick een treffelick hooft uuytgesteken. Zonder den voorn, heere van Beveren ende abt van Middelburch ende den voorn. Adolff Hardinck ende Victor van den Zic- kele, bailliou van Vlissingen,196 goede advysen, Walcheren waere up dit pas deur de inlaegen vergaen, emmers197 het meestendeel vandyen. Men mach wel 'tzelve voor warachtich houden, want wy zien 'tzelve dagelicx aen 't lant van Schouwen. Het is een generael zeggen: 'hoe men de zee meer toegeeft, hoese meer hebben wil'. Loop ghij voor haer vooren, zy zal U dappere volghen, gelyck de soldaten die voorloopen die zijn gewisselicken om den hals.198 Ende alle de wercken van rijs ende steenen die men verlaet met inlaegen, die zijn dan slants meeste viant. Zoo zal Uwe Excel lence wel doen nemmermeer tot innelagen te verstaene. Nochtans ofte de vallen zoo dangereulx vielen, men mochte wel daerjegens eenen slaepere ordonneren tot slants verzekerheijt. Maer vooral moeten de vallen met uuytstekende hoofden tot aenwas gebrocht worden, 'twelck de voorn, noesche hoofden wel doen zullen, al en maect men geen bermen. Vooral moet men regard nemen op de voorebbe ende achtervloeijt lek zal Uwe Excellence oick een exempel voirtbringen van der dyekagie ende innelage van Gorishouck,199 daer een val gevallen was van ontrent xm oft xim vademen op een leech waetere. De dyekgrave200 meijnde een ryseren berm up te haelenne omme den teen van den dijck daerop te bringenne. Maer alzoo hij nijet en cost begrijpen de cracht van den voorebbe ende achtervloet, alle het werck ont-

Archief | 2012 | | pagina 42