VERBAEL 43 veel commissarisen die men zeijnt in zaeke van dyckaigie als zijluijden daerinne nijet en zijn gestyleert. Hoe men voorts de innegevalle dijcken ten minste coste in zijn oude grootte zoude bringen, waer hier te lanck te verhaelen ende mijn voorne men te buyten gegaen. Schepen en mogen aen gheen strangen zekerlicken blijven liggen op haer anckeren Omme te sluytene myn voornemen ende geloofte, zoo dunct my datter veele zul len wesen die hen zullen vermeten wat bij te bringenne met den monde ende nyet bij gescrifte. Want airede hebbe ick verstaen datter zommige capiteijnen zijn, martialisten,209 willende sustineren dat de schepen van oirloge die hoofden nijet zoeken oft aendoen en zullen, maer en weeten anders nijet ende noch en verstaen wat Neptunus ende Occeanus connen met haer macht opereren deur heure groote scherpe vehemente winden ende zeebaeren. Zy en bedincken oick anders nijet dan dat de vianden zullen altyts de harde sanden ende strange aendoen, zoo de Spaengnaerden gedaen hebben int arriveren van de Haeck int noortwesten van Walcheren, 'twelck hemluyden doen zeer wel geluckte maer nochtans nijet zonder groot perijckele als liggende de schepen op een leeger lant op een noirtwesten winde. Het en is oock nijet mogelick dat eenige schepen op de reede oft anckere mogen blijven liggende op een strange wesende een leger lant op den voorn, noirt- westenwinde. \f. 15v\ Exempel eten de stretnge van Basselonne,uo daer ebbe noch vloet en gaet Geen vinandierdxl en connen zonder hoofden lossen noch laden Deurdyen in zooverre daer een verloop up quame, zoo moesten de schepen tzee- waerts inne in groot peryckele oft zij moeten strangen,"1" zoo ick dicwils gezien hebbe, de Keyserlicke Majesteijt tot Baesselonne in Spaengnen zijnde, dat de galei en op stormen de openbaere zee aendoen moesten, daer nochtans ebbe noch vloet en ghaet. Maer, hebbende de voorn. Spaengnaerde de commoditeijt van de stadt van Middelburch voor huer réfugié, verstoutten hemluyden aen den Haeck aen 't Breesant aen te slaenne ende te aborderen met huere schepen. Maer de voorn, soldaten, aen 't lant geset zijnde, zagen terstont om een goede havene voor huere schepen te crygenne. Maer nu het geheel lant onder Uwe Excellence subject is, het waere een groote stouticheijt, jae meer een temeriteijt,213 dat men een armeije zoude aen strange setten met huere schepen. Hoe zoude men de victuaillie aen t landt connen gebringen, met oick alle de artillerie ende munitie van oirloge ende andere gereeschap tot oirloge dienende, want de groote schepen oft andere mid- delbaere schepen en zouden nijet derven een getyde ofte nacht de tormenten"13 van der zee verwachten. Ende hoe zoude een leiger telcken gespyst worden, hebbende gheen hoofden daerse ontlossen ofte ontladen mochten. De vinandiers en zoud- den telcken nijet bequamelick aen 't lant mogen commen zonder commoditeijt van eenige uuytstekende bequame hoofden te hebben. De voorn. Spaengnaerden vianden zouden wel aen de hooge uuytstekende hoofden gearriveert hebben, maer vreesden voorby Vlissingen, Armuijden ende ter Veere met huere schepen te zeijlen, daer veele schepen van oirloge oick ontrent laeghen, zoodatse daerdeur bedectelic- ken den Haeck ende 't Breesant kiesen moesten. Ende hoewel de schepen met rys ende steen geladen aen Westcappel commen is des tsomerdaechs ende nochtans blijven daer liggende in groote peryckele eerse ontladen worden, ick ben des wel te

Archief | 2012 | | pagina 45