44 VERBAEL Afb. F. Een rechtlopend hoofd, dat langs de rode lijn afgeschuind kan worden en zo minder rijshout kost. Foto Koninklijk Huisarchief's-Gravenhage. binnen dat men de schepen van de vianden daer zoo gemackelicken nijet en zoude laeten liggen lossen ende ontladen. In somma, waer schepen willen lossen ende ontladen [daar] moeten [zij] hebben de commoditeijt van bequame hoofden ende berchenisse die men aen 't lant nyet hebben en zal, werckende dezelve als vooren verclaert staet, maer wel aen de steden ende dorpen daer men stercten jegens mach ordonneren. Ende daeromme waere wel prouffyt dat aen den voorn. Haeck een groot fort ende stercte gemaect word- de.216 Ende houdende voirts in 't landt van Walcheren twee oft drijehondert licht paerden haquebusiers,217 zoo zoude 't landt voorn, voor het ancommen met schuy- ten oick beschermt ende bewaert wesen. Willen voirts de schepen met een volle zee ende hooge vloet aen Westcappel aenleggen, zoo zijn zij in peryckele in stucken te stootene ende te vergaen op het houtwerck ende steenen. Commen dezelve schepen daer op een leech waetere, zoo moeten zy daer oock blijven sitten ende waeren zoo vercocht ende gelevert.218 [afbeelding F\ \f. 16rAlzoo hiervooren (folio XI verso) verclaert is van een roode linie, is te ver- staene hoe men de rechte hoofden, zoo hier eene gefigureert is, affsnijden zal, ende daeromme tot confirmatie de noesche hooffden maer halff rijs costen zullen boven den twee voeten op 't leech waeter.219

Archief | 2012 | | pagina 46