46 VERBAEL [f. I6v bianco [f. 17r afbeelding G] \f. 17v bianco f<5r] Hoe men een noesch hooft behoirt te maken Omdat men nijet claerlick en can zien deurdyen de figueren ende caerten ende prin- cipaelicken de uuytstekende hoofden zoo cleyne zijn, hoe men een hooft noesch affcommende ende daerop onse materie geheelicken dependeert, zoo heb ick wel willen hiervooren twee figueren van noesche uuytstekende hoofden depingeren220 omme daerbij claerlicken te moghen zien hoe men dezelve noesch van lande aff- bringen zoude, ende oick bepoten ende verstercken metten houte pijlen met yseren helmen, scherp besorcht jegens het arriveren ende aenclampen van den schepen die aen 't lant zouden willen aenvallen. De hoofden noesch affcommende op den triangle geleet Eerst het hooft getekent met D zoude noesch commen uuijt den triangule, te weten genomen uuijt den cruijce221 lanx den dijcke drije roeden ende ten waeter waert inne uuijt denzelven cruijce drije gelijcke roeden, zoo zoude men de poincten op malcanderen drijeboomen222 ende daerdeure de noesicheijt commen zal, gelijck U dezelve figuere betoghet, dewelcke hoofden op de ebben daerse zoo vehement nijet en zijn als de vloet wel diennen zoude. Op stercke stroomen behoeven de hoofden meer noesicheijt Maer op stercke stroomen van vloeden ende omme de plaeten aff te jaegen ende te doen schueren, zouden de noesche hoofden bequamer geleijt mogen worden op den voet van te water waert inne de drije roeden uuijt den cruijce ende nemende lancx den dijcke uuijt den winckelhaeck vier roeden. Ende zoo, drijeboomende de poincten op malcanderen als voors. is, zoo zoude de noesicheijt zeer verre de stroo men tzeewaert innejaegen, dewelcke op de plaeten vallen zouden, die mineren ende aff doen schueren. Ende zulcke hoofden zouden oick prouffitelick zijn om 't lant aen te doen wassen, 'twelcke zeer nootelick is tot de spijse van den dijcke. Al loop het water t'eijnden het hooft over 't rijsde hollicheijt van den water wordt daerop gebroken Ende al is 't zoo dat t'eijnde de hoofden zoo van ebbe als van vloede over 't rijs loopen, zoo en connen nochtans dezelve stroomen oft hollicheijt van wateren den dijcken nijet hinderlick zijn, want huere principaele machten ende hollicheijt van wateren deur de hoofden gebroken worden. Oick zoo beletten 't de reste van den hoochte van den voors. hoofden, die daerinne meer prouffyts doen zullen dan de rechte corte; het twe[e]de hoot, getekent met E. Wat last dat de rechte hoofden lijden buijten de noesche hoofden De rechte hoofden uuijt den leege water opgehaelt uuijt den grond van vier, vyff oft zes vademen, ende daerop gehoocht boven denzelven leege watere anderhalve vademe, makende tsamen bij de XLV voeten hoochte, moeten grooten last dragen van den stroom die daer voorbij wil ende jegens opsteijgert, zoodat dezelve hoofden zoo geladen zijnde met de stercke stromen ende waeteren moeten neeren maeken, ommetuymelen oft uuijtschueren, daer den vehemente windt slaende \f. 18v\ jegens

Archief | 2012 | | pagina 48