72 VERERINGEN juli 'I hear that yesterday there was a chest inventoried out of these schipps that took the gallion esteemde thirty thowsand pound Flemish worth; itt hath diamonds and pearle and other stones of valew in itt'.40 De berichten over de enorme waarde van de lading bereikten via Sydney het Engelse hof, en al snel liet de Nederlandse gezant Caron weten dat koningin Elizabeth I wel soude begeren gedient te wesen' van zestig ons van de beste ambergris. Een dergelijke kans om de Engelse vorstin gunstig te stemmen lieten de Staten-Generaal zich niet ontgaan en de Admiraliteit van Zeeland werd verzocht de hand te leggen op de gevraagde hoeveelheid. Ook in Frankrijk drong het nieuws van de verovering van de Portugese kraak snel door. Hier was het gezant Francois van Aerssen die de Staten-Generaal voorstelde, de Franse koningin met exotica uit de San Jago te vereren. Op 23 oktober gelastten de Staten-Generaal de Zeeuwse tresorier-generaal ten dien einde een aantal zaken uit de buit van de San Jago te bemachtigen. Een week later, op 2 november, berichtte Jacob Valcke een prachtig servies, een flinke hoeveelheid van het allerfijnste porselein, 147 ons ambergris en 40 ons muskus verkregen te hebben. Zeventig ons ambergris had hij naar Caron in Londen gestuurd: tien ons voor Sir Robert Sidney en zestig ons in een zeer fraai met zilver beslagen ivoren kof fertje voor koningin Elizabeth. Het porselein, de muskus en zestig ons ambergris had hij in een schildpadden koffertje per expresse naar Francois van Aerssen in Parijs gezonden. De resterende zeventien ons ambergris stuurde hij naar Den Haag om bij toekomstige gelegenheden te gebruiken.41 Sir William Browne werd door de VOC met goederen uit de San Jago vereerd, maar toonde zich in een brief aan Sidney niet erg tevreden: 'I have had my poore somwhat, 2 dosin of purslan dishes and some 15 frute-dishes of purslan; a matter which I esteeme not'. Tussen neus en lippen door berichtte hij Sidney de Merchant Adventurers in Middelburg gewezen te hebben op het respect dat zij de gouverneur-generaal verschuldigd waren. Een geschenk uit de te veilen inboedel van de kraak zou een mooie geste van hun kant zijn. Browne hoopte op zijn minst op een mooi Turks tapijt. Op 24 januari 1603 stuurde hij Sidney de geschenken van de Merchant Adventurers toe. Wederom was Browne niet tevreden: 'as it is I hold it scarce worth thanks'.42 Een jaar later gebruikte de delegatie die naar Londen reisde om de nieuwe koning (James I) geluk te wensen en van gedachten te wisselen over de diplomatieke ont wikkelingen tussen Engeland en Spanje, wederom rariteiten uit de Oost om de deuren aan het Engelse hof te openen. Ai voor het vertrek van de delegatie, die bestond uit Valcke, Oldenbarnevelt, Van Brederode en Frederik Hendrik, werd door de Engelsen over de vereringen gesproken. Op 15 april 1603 schreef Sir Wil liam Browne aan Sydney, dat Valcke de volgende zondag naar Holland zou vertrek ken met een kist vol geschenken 'as he tells mee purselan, turky carpetts, wrought coverings for bedds, some silver worke out of the Carrack'.43 Uit de resolutiën van de Staten-Generaal blijkt dat Valcke ook nog ambergris, muscus en bezoarstenen uit de buit van de San Jago meebracht, en in Middelburg een klokje voor de Engelse vorstin had laten maken.44 De gezanten van de Republiek kwamen ongeveer een week na de kroning van James I in Londen aan en gebruikten de tijd die hun restte tot hun audiëntie bij de vorst, om zoveel mogelijk invloedrijke personen voor zich te winnen. De hoeveel heid geschenken die zij rondstrooiden, zorgde voor de nodige opwinding. Men sprak over bedragen van meer dan 300 Engelse kronen per dag 'which the people

Archief | 2012 | | pagina 74