Het smeden van een collectief VERERINGEN 77 burg in Zeeland meer dan overal elders'. Daar werd te zijner ere een banket in het stadhuis gehouden dat 'een uur voor de middag begon [en] des avonds eindigde met wel twee uren bij de kaars'.58 Over de afscheidsgeschenken was hij daarentegen heel tevreden. De gouden keten die hij namens de Staten-Generaal ontving, bleek ongeveer evenveel waard als de keten die hij had meegebracht voor de toekomstige Staatse ambassadeur in Venetië, Francois van Aerssen. Ook zijn gevolg was naar Trevisano's oordeel naar behoren vereerd met ketens en medailles die in overeen stemming waren met hun rang.59 De namen die in de Zeeuwse rekeningen onder het kopje Vereeringen ende gra- tuiteiten' voorkomen, hebben voornamelijk betrekking op inwoners van de Repu bliek. Meestal betreft het Zeeuwse gezagsdragers en ambtelijke figuren, leden van de Raad van State en hoge ambtenaren in Den Haag. Zoals gezegd, was het van levensbelang voor de jonge Republiek om een hecht collectief te smeden. Vooral in het laatste decennium van de zestiende eeuw werden aan dit doel enorme bedragen uitgegeven. Tussen 1592 en 1594 werd alleen al aan gouden, zilveren en verguld zilveren objecten die namens de Staten van Zeeland aan diverse personen werden aangeboden, ruim 1480 vlaams (8.880 gulden) gespendeerd. Sommigen kregen wijn, anderen gouden ketens met medailles of objecten van edelmetaal. Vooral bruiloften en doopplechtigheden waren goede momenten voor het doen van ver eringen. Ambtenaren en personen in belangrijke posities komen het frequenst in de Zeeuwse rekeningen voor. Commies Coorne kreeg in 1596 ter gelegenheid van zijn huwelijk een zilveren schaal ter waarde van 20, luitenant-admiraal Justinus van Nassau werd bij eenzelfde gelegenheid vereerd met een verguld zilveren kop met het wapen van Zeeland, die gevuld was met gouden kronen.60 De secretaris van Gecommitteerde

Archief | 2012 | | pagina 79