VERERINGEN 79 het vertrek met 'eenige frayicheyt' te vereren, werd besloten te wachten tot 'beter commoditeyt oft van haeren houwdagh oft diergelicke'.68 In een verering op dat moment zag men blijkbaar niet voldoende profijt. De andere dochters van Willem van Oranje werden eveneens bij huwelijken of geboorten met vereringen bedacht. Zo boden de Staten van Zeeland Louise van Nassau in 1593 ter gelegenheid van haar huwelijk wandtapijten aan en gaven zij in maart 1602 opdracht, haar zuster Emilia een rentebrief in een speciaal daarvoor gemaakte doos te overhandigen als attentie vanwege de geboorte van haar zoon.69 Maurits, die als stadhouder dienaar van de Staten was, werd van tijd tot tijd op wijn en een banket getrakteerd. Slechts één keer lijkt hij zilveren vaatwerk van de Staten van Zeeland gekregen te hebben, en wel ter gelegenheid van de overwinning bij Geertruidenberg in 1593. Na het besluit Maurits met een geschenk ter waarde van ongeveer 2.000 gulden te ver eren, kwam ten antwoord op de vraag wat zijne Excellentie aangenaam zou zijn, het bericht dat hij graag 'een derde scotele oft gerichte in zijne argenterie ter tafele dienende' zou ontvangen.70 Daarnaast komen in de rekeningen incidentele vereringen voor die verband hielden met de oorlog met Spanje of met speciale vieringen. Een aantal soldaten werd in 1592 met gekleurde hoeden met banden en witte pluimen vereerd, terwijl de drie ruiters die in 1597 de overwinning bij Turnhout kwamen melden, tezamen een bedrag van £18 vlaams in ontvangst mochten nemen.71 Jonkheer Jacques van der Burcht zag zijn inspanningen om in 1600 als eerste het bericht van de overwin ning bij Nieuwpoort aan Gecommitteerde Raden over te brengen beloond met een gouden keten ter waarde van 94.12.6.72 Vanwege hun verdiensten in de strijd om Oostende kregen Frederik van Dorp en Charles van der Noot behalve de vereringen vanwege de Staten-Generaal in 1603 en 1605 ook nog eens verguld zilveren koppen van de Zeeuwse Staten. Willem Lodewijk van Nassau vereerde men in september 1604 na de verovering van Sluis met een 'excellentelyck gewroghte' verguld zilveren kop versierd met het wapen van Zeeland en wijn ter waarde van 250.73 Maar ook eenvoudiger volk als de trommelslagers van de stad Middelburg kreeg een verering wanneer zij de jaarlijkse meiboom in de ring van de Abdij geplant hadden. Wat het eigen ambtelijk apparaat betreft, concentreerden de Staten zich op het geven van nieuwjaarsgeschenken. Hiervoor waren zilveren en koperen legpennin gen de geëigende keus. Over de hoeveelheid te schenken legpenningen ontstond soms discussie. Zo stonden in 1610 de legpenningen die de heren van de Reken kamer jaarlijks ontvingen (elk een volle zilveren en koperen leg), op de agenda van de Statenvergadering. Na enig heen en weer gepraat verklaarden de Staten zich op 28 mei 1610 tegen dit gebruik en eiste de vergadering dat hier een eind aan kwam. Twee maanden later keerden de Staten op hun schreden terug, naar eigen zeggen 'tot bewaernisse van de eere van 't collegie'. Hiermee was de discussie echter niet ten einde. Drie jaar later stond het onderwerp in maart 1613 opnieuw op de agen da. Gecommitteerde Raden verzochten de Statenleden nu voor eens en voor altijd op dit punt 'favorabelijck' te beslissen. Zij stelden dat deze gewoonte 'honorabel' was. Ook in andere rekenkamers in de Republiek ontvingen de leden een derge lijke verering, 'boven meer andere voordeelen ende prerogatieven'. Bovendien zo merkte Gecommitteerde Raden op waren zij zelf eigenlijk ook wel geïnteresseerd in een dergelijke verering. In de 'oude' tijd hadden zij die immers ook genoten. Het uitdelen van legpenningen bleef nog lang populair. Jaarlijks werden door de

Archief | 2012 | | pagina 81