De Zeeuwse admiraliteit 80 VERERINGEN Afb. 5. Drietal legpenningen geslagen in opdracht van de Staten van Zeeland 1607-1609. Zeeuws Museum, coll. KZGW, GM1534, GM1539, GM1537. Zeeuwse Munt circa 1.000 zilveren en 4.000 koperen legpenningen geslagen die rond nieuwjaar in zijden of zemen beursjes werden uitgedeeld. Tot slot moeten de personen en instellingen genoemd worden die door de Staten van Zeeland met ramen vereerd werden, een geliefd middel om gezagsverhoudin gen te visualiseren en politieke verhoudingen nadrukkelijk onder de aandacht te brengen. Allerlei overheidscolleges schonken van tijd tot tijd ramen met afbeeldin gen van hun wapens, zoals eerder de vorsten van het Bourgondisch-Habsburgse huis hadden gedaan. Vanaf het laatste decennium van de zestiende eeuw treffen we posten voor de schenking van gebrandschilderde ramen in de rekeningen van de Staten van Zeeland aan. Zo lieten de Staten in 1591 een raam met het Zeeuwse wapen in de Engelse kerk in Vlissingen aanbrengen, en schonken zij drie jaar later ramen aan het nieuwe gasthuis in Veere.74 In 1620 vereerden de Staten van Zeeland de Maria Magdalenakerk in Goes met een raam in de noordgevel van de kerk. Ook particulieren konden op deze wijze bedacht worden. In respectievelijk 1596 en 1597 ontvingen de Haagse grifher Aerssens en de secretaris van de Raad van State, Ghijsbert van Zuylen, ramen met het wapen van Zeeland.75 Al deze vroege ramen zijn verdwenen. Alleen in de kerk van Biervliet zijn de in 1659 door de Staten van Zeeland geschonken ramen nog aanwezig. Het waren geschenken met een duide lijke boodschap. Telkens wanneer de ontvangers het raam zagen, moesten zij aan de soevereine staat van Zeeland herinnerd worden. Ook de Zeeuwse admiraliteit speelde een rol in het geschenkencircuit en ook dit college gebruikte daarvoor de algemene middelen. Hier ging het vooral om vererin gen aan maritieme bevelhebbers en de eigen scheepskapiteins, die beloond werden voor hun daden op het water. Gouden en zilveren siffletten (bootsfluitjes) waren hiertoe een geëigend middel. Kapitein Cornelis Leunissen werd in 1600 met een gouden exemplaar vereerd vanwege zijn goede diensten in de vloot voor Duinker ken. Kapitein Cornelis Daniels kreeg een gouden sifflet na het opbrengen van een Turkse zeerover in 1619. Kapitein Cornelis Janssen van Gorinchem werd in 1615 met een zilveren sifflet beloond.76 Het hogere echelon werd bij speciale gelegen-

Archief | 2012 | | pagina 82