100 AMAZONIA soo hij die gebruijcken can van haere oorlogen, weedtende die passasiën ende die inwoonders natueren kent. Meester mijselven van Maerenjaen gemaeckt hebbende met die hulpe van Godt welcke het hooft van al die plaetsen daer beneden is, sonder twijffel die gebieden sullen moeten volgen. Sonder groote moijte van daer monsteren met mijn volck [p. 03] in kaeno'n ende [barcken] naer Tappecrou46. Daer hebben sij een ander fort; daer laegen doen ick van Marenjaen ginck 10 stucken op, maer naer ick van Maren- haen ginck ende sedert de gouverneur die doen gouvarneerde47 gestorven is, hebben sij die stucken naer Marenhaen gebrocht. Daerom segge Marenhaen 16 stucken heeft, welcke in mijn vertreck maer 6 gelaeten hadde. Want ditto verstorven gou verneur - geene Maerenhaen - tegens die goet wil van al die ende soldaten veriaeten soude hebben ende Tappecroe verstarckt. Omdat Marenjaen soo naer aen de seekant leijt en de scheppen soowel uijt ende in connen, was bevreest ons volck daer die eene tijt ofte de ander soude coomen, als hij mij selven wel bekendt heeft ende tot meij daervan gesproocken; maer naer sijn doot is dat als ick gehoort hebbe wederom naergelaeten. Tot Tappecrou coomende geven daetelijcken order vanwegen de suijckermeulens [die] daer sijn, want in die eerste weecken sonder foute een lutken alteratie sal wesen, maer [p. 04] belieft het Godt, alsoo mij het lant ende de nature van die ingesetenen soo wel bekendt is, sal daer haestelijcken goede ordere toe connen geven. Ondertuschen ick nae Tappecrou gae sal één ofte 2 scheppen naer Tap- pitapera met eenighe soldaeten oversenden om ondertusschen de Portegiessen die daer sijn in heur geweldt te brengen. Dat gedaen sijnde sal, belieft het Godt, een van mijn bijhebbende scheppen met suijcker, toeback, cottoen ende andere waeren daer vindende laeden [ende] naer het Patria seijnden. Ende dan - naer behoorlijcke garnisoen gelaeten hebbende ende goede ordere om alles ten profijtelijcxsten te negotiëren ende in 't warck te stellen, daer gelet op sal dienen noodich te wesen - neemen mijn reijs met de meeste vrije indianen en sommighe cloecke slaeven mijnen wech naer Paaraa, ofte te seggen de riviere van de Amassones. Marenhaen selfs is een eijlandt en is niet sonderlinghe profitabel, alleen het een bequaeme haeven voor schepen heeft, ende oock altemets van vet [vleis]Die see goede [quantiteijt] ambergris worpt; insgelijcken is seer vruchtbaer van vievers. Marenjaen heeft eene prinsipale riviere die het vastelandt daer van Bresiliën inloop- en: souden van Marenjaen48 een revier geheeten Menie; ostwaerts een geheeten Tappecrou; noortwaert Alle die revieren sijn seer temperaet ende vruchtbaer [van] veel vis ende vlijs. Die reviere Menie hebben de Fransen opgeweest ontrent 80 ofte 90 Duijtse mijlen; daerin vonden veelderhanden gesteenten als witte saf fieren ende rubijnen daer sij in Vranckrijck goet geit van maeckten. 20 mijlen te windewaerts aen het vastelandt is Peria daer goet anckergront is ende om schepen te vervarschen. Insgelijck december, januario, februario soudt49 genoch om schep pen te laeden, dat de nattuer ofte de see daer seluizen maeckt, maer daer en woondt geen volck als alleen die Portegiesen, ende heure indianen gaen daer continuweer- lijcken om vis ende vleijs te souten. Oostwaerts van Marenhaen: Tappecrou. Die loopt contrarie veel ander rivieren al tegens de son; ick hebbe selfs wel 90 mijlen die reviere opgeweest. In selvighe hebben de Portegisen vier suijckermeulens, welcke ontrent 6- ofte 700 kisten suijcker s'jaers maecken; maer met goet beleijt connen [p. 05] veel meer jaerlijcx maecken.

Archief | 2013 | | pagina 102