102 AMAZONIA gaen met haer naer Coumeltao56, welck is een dach ende half reijsen. Daer onthou den hun gemeijnelijck 20 ofte 30 Portugiesen die daer heur tuijnen hebben \p. 07] ende huijsen. Van daer naer Coropa57. Daer hebben de Portegiesen een fort met 4 stucken geschut en ontrent 50 Portegiesen om die indianen van de riviere van de Amasones in vrese te houden, 't Is 5 ofte 6 dagen reijsen van Coemelta die riviere van de Amasones opvarende, Brasielische sijde. Meester van dat fort sijnde en res teert dan niets meer als alleenelij eken goede orderen te geven om die plantasiën voort te setten, ende te laeten ondersoecken wat daer is van drogisterijen, verwen en houtten daer profijt aen te doen is. Want Mijn Heeren gelieven te verstaen al wat daer in 't landt valt is te inbarkeeren sonder cost ofte geldt voor te betaelen; alleenelijck maer een cleijn contentement aen die indianen, welckes luttel ofte sooveel als niemendal en is, alss'et maer alleene- lijcken rijckelijcken sijn vracht betaelen can. Dit alles gedaen hebbende sal daete- lijcken wederom een schip met touback, cattoenen, varwen ende andere dingen naer het Patria senden, die daer voor een schipslaedinghe met Godts hulpe niet en sal manckeren. Die ander schepen sal daer een maent ofte 6 weecken moeten houden om het houdt ofte soudt58 waeraen men sal sien best profijt mochte gedaen worden; dan dessgelijcken afveerdigen, ende dessgelijcken veel ander dingen die het landt daer meer geeft. Daer met de hulpe van Godt eens sijnde goede achtinghe nemen waeraen al profijt mach ofte can gedaen werden, want het een volckrijck ende vruchtbaer landt is, ende die inwoonders seer subieckt ende met een seer cleijn ofte weijnich dingen content. Die schepen afgeveerdicht hebbende, die plantasiën in ordre gestelt hebbende, alle dingen naer noodruft ende naer gelegentheijt van de tijt versien, sal alsdan mijn gedestineerde reijs vervolgen onverhindert mijne plantasiën, te weetten die mijnen daer ick sommighe met mijn oogen gesien hebbe, maer van Portegiesen ende indi anen mede van gesproocken ende van hun gehoort hebbe; alsoock U Edele sonder twijfel van divarse Spaense schribenten moocht gelesen hebben ofte noch lesen [p. 08] cunnen. Maer alles staet in den segen des Alderhoochsten, die menich daernaer heeft laeten trachten, maer geen tot deseverre toe die profijten van laeten genieten, ofte die vernuftighe kennisse hebben. De riviere van die Amasones, U Edelen die gelegentheijt van dien in 't kordt te ver- haelen is als volcht: sij heeft 5 goede caenaelen, waervan die slimste ende ondiepste is die canael die altijts dese landen ende die van Engelandt plachten te gebruij- cken. Twee van dien sijn mijselven bekendt: d'eerste bij Sapperou59 coomende langs die custe van Marenjaen nae Paaraa; die tweede op dander sijde van dat eijlandt Joewaenes60, coomende uijt op Coenichtoe61 ontrent 50 Duijtse mijlen op in de riviere van die Amasones. Die andere twee daer noch sijnde, sijn lichtelijcken te ontdecken om altijt die beste te gebruijeken. Maer die twee mij bekendt derve [ick] al tijt met de hulpe van Godt ondernemen schepen te helpen brengen die daer gaen 14 a 15 voetten. Die [mont] van die Amasones heeft om van die soutcaep62 tot die nordtcaeppe seventich mijlen. Hier is een rivier die West-Indiën ende Bra- siliën van malcanderen scheijdet; ende als sommighe daervan oppiniëren alsoock schrijven sij deur het landt van Perue is streckende, ende dat men die rivier van die Amasones opgaende in de Suijtzee63 soude connen coomen. Wat daervan is, hoope Godt Almachtich tot gelegentheijt sal laeten discouvereren, want sonder twijffel een saeck van grootte importantie moet wesen.

Archief | 2013 | | pagina 104