106 AMAZONIA plaetsen maecken, alsoo meij bekent soojuist van deese landen, daer met sooveel forsse leijt dat hem meester van die rivier van die Amasones maecktte. Hooger coo- mende soude veel aenhang krijgen, ende dat door den wigh82 die de Castiliaenen tegens die Portegiesen maecken: deen teijt weegen haere joodendom, dander [p. 03] teijt van veradereij beschuldigende, dan het is regt te seggen [hun] alleen om haer middelen te doen. Derhalven U Edel Erentfeste naer die plaetsen eenig volck seijndende, soude van heur meer toevals kreijgen als wel gelooflijck, ende soo die proffeijten van die plaetsen genietten die meerder sullen seijn als weij voorschreij- ven [hebben]. Ten derden, die revier van die Amasoones kan U Edel Erentfester magessien seijn ende daertoe seer bequaem; niet alleen omdat het Bressilië ende West-Indiën van malkanderen is scheijdende, maer dat het van alle leijftoghten overvloet heeft, ende daer seer bequaeme haeven sien83 om scheppen schoon te maeken, ende voor 't volck vervoorssing sonder perickel ofte costen, ende continuweelleijcken eenige duissent indiaenen uijt konnen ligtten om tot U Edel Erentfesten dienst te gebruijcken. U Edel Erentfeste is mainteneerende het eijlant van Caresó84. Voor meij weet niet U Edel Erentfeste eenig nut daeruijt treckt, als dat het alleen dient tot een rendevoes voor eenige scheppen die hun daer koomen refreskeeren; welcke in geen comper- raasie is van die reviere van de Amassoones. Bovendien is het prinssiepaelste dat die Spanjaerts als sie willen haer daer meester van konnen maecken, also'et hem soo naer geleegen is, ende van Trinidade, Margriette, Comana, Comanaguaetta ende Carackes85 veel volcks konde tesaemen brengen wanneer daernaer een weijnig hul- pe van Spaenië becomende; geleijck ick weet - selver daer [p. 04] siende86, alsoo ick [daer] alsoo wel als in Maerinjaen ende die revier van die Amasoones ben geweest - meede beesig waeren, sullen naer meijn opinie meester van dat eijlant wederom worden. Wat schaede dat U Edel Erentfeste daerbeij dan sullen leijden geeve te considereren. Beij deesse kleijne remonstranssie, alsoock aen particulieren gedaen, konnen U Edel Erentfeste sien hoe nutteleijcker de reviere van de Amassoones voor de Compaenie soude seijn; als beij monde [ick] noch voorder sal konnen onderregt van doen. U Edel Erentfeste alteijt bereijtwilgen dienaer Jacob van der Keere. Dattum Middelborch anno 1638, den 10 september. D. Jacob van der Keere, november 1638. NL-HaNA OWIC 1.05.01.01, inv.nr. 46, doc.nr. 09 p01] Verhael van de Maragnan en de rivire Amassonas, overgelevert door dengeen die aldaer gheresideert ende gevangen geweest 13 a 14 jaeren. Van de voorszegde quartieren gecomen in 't jaar 1637. Den november 1638. lp. 02] Erntfeste, Wijse, Voorsienighe ende Seer Discrete Heeren, Mijn Heeren Bewinthebberen der Geoctroijeerde West-Indische Compagnie ter Camer van Zee- lant:

Archief | 2013 | | pagina 108