110 AMAZONIA plaatse genaempt Parra, alwaer sij de reste van hare ladinghe gaen handelen in toeback die daer in goede quantiteijt gemaeckt wort, als wij daernaer hiervan ver halen sullen. De Portegisen hebben oock eenen wech daer sij binnentlants met hare canoën door varen als sij daer eenige negotie hebben om slaven naer Amasones te halen, ofte ijts meer. [p. 76] Den corte beschrivinghe van Parra ende hare gelegentheijt ende hare han- delinge. Parra, alsoo geheeten bij de Portegisen, is een eijlant, hier voortijts genaempt bij de inwoonders van dien lande Meijrippe103, ende is gelegen op eenen graet en achten- dertijch menuiten besuijden de Linie Equinoctiael. De stede ofte plaetse daer de Portegisen hare residentie houden licht oock in een baije daer sommige eijlande- kens in den mont liggen, ende licht op een hoochte, ende hebben daer oock een fort op den suijtpunt, ende is genaempt Belém, hetwelcke is te seggen in onse tale Nasaret. Ende is gemonteert met seven of acht stucken geschuts van iser, dewelke van kleijne importantie zijn. Ende onder dit voorschreven fort hebben sij een halve mane, versien met vijff isere stucken als voren, met schantscorven daertusschen [p. 17\ daer sij waterpas met schieten. Doch can men wel volck aen 't lant setten een mijlle eer men bij de stadt compt, ende alsoo bequaemelijck haer te lande versou- ken. Dese plaetse is gemeenelick versien met zeer weijnich volck doorderhalve dat hier over de tweehondert Portegisen niet en sijn, ende deselve meest altijts in hare tuijnen ofte labcurplaetsen1 zijn, ende sommige van dien gebruickt werden om slaven te gaen handelen in de reviere van Amasones. Dit eijlant ende alle de eijlanden hier ontrent zijn seer goet ende vruchtbaer tot alle dingen, besonderlicken een lant streckende westelicker105 naer de zee, genaempt Sapparara, alwaer men bequamelicken een woonplaets ofte stadt soude connen maken, ende soude veel gereeder zijn voor de schepen overmits het [p. 18] lant seer goet ende groot genoch is om daer van alles te planten, ende is een plaets wel versien van victalie die daer aen den zeekant ende in den boss niet en gebreckt. Het suijkerriet groeijt hier armendick ende seer lanck, soodat hetselve soude renderen suijker in abondantie sooverre sij suijkermolens hadden, maer dese Portegisen zijn van soo cleijnen importantie dat sij de suijckermeulens ofte ketels als daertoe van doen is niet en connen tewege brengen. Doch soo meene ick daer tegenwoordich all eenen meulen gemaeckt is, dewelcke al onderhanden was eer ick van daer ver- trock, ende wert gemaeckt door ordere van eenen sekeren coopman van Portegael, dewelcke eenen facteur daer heeft om sekere goederen te verhandelen voor tabac in de omliggende eijlanden. Van dese plaetse \p. 19] soude men veel diversche dingen connen vinden, als diverse soorten van hout, olijen, vruchten ende andere dingen meer; sommige bequaem tot medecijnen en sommige tot verwen; maer soude moe ten ondersocht worden bij kenders, als voren geseght is. De Portegisen hebben hier enen wech daer sij naer Marinjhon gaen door den bos in het vastelant, dewelcke ick oock gegaen hebbe als ick eerst bij de Portegisen gevangen wert. Soo wierden eenige van ons met sommige Portegisen van Parra naer Marinjhon gestiert, alwaer de Portegisen naederhant eenige mijnen gevonden hebben, waervan men seght de sommige goet te wesen; doch alsnoch geen order daervan en was om daeraen te comen.

Archief | 2013 | | pagina 112