114 AMAZONIA D. Gedion Morris de jonge, Vlissingen, 13 februari 1640. NL-HaNA OWIC 1.05.01.01, inv.nr. 46, doc.nr. 12. [p. 01] 1640, Cort verhael wegen de Maranan, opgelevert den 3 febrero115 1640 door Gedion Moris ende Jean Maxwel. [p. 02] Achtbare, wijse, machtige, seer voorsienige Heeren, d'Heeren Bewintheb- beren der Generale Geoctroijeerde West-Indische Compagnie ter Camer van Zee- lant. Mijn Heeren: Alsoo ick over twee jaren aen U Edel Erentfeste hebbe verthoont en overgelevert sekere mijne schriftelicke Relatie ofte Verhael behelsende de gelegentheden van de Maragnan, Gran Para ende omliggende plaatsen gelegen bewesten Phernambucq tusschen Rio Grande ende de vermaarde riviere van d'Amazones, alwaer ick - U Edel Erentfeste wel kenlick— bij de acht jaren als gevangen was gedetineert, in wel- cke Relatie ick U Edel Erentfeste remonstreerde niet alleen de situatie ende sterckte, maer oock de vruchtbaarheit ende merckelicke profijtelicheijt van dien, omme U Edel Erentfeste te bewegen tot het conquesteren derselve treflicke plaatsen met d'eerste bequame gelegentheit; ende beviel deselve mijne Relatie U Edel Erentfeste soo wel, dat U Edel Erentfeste mij daerop vergunden brieven van recommandatie aen Sijn [p. 03] Excellentie116 ende Hooge Secrete Raden in Brazil om de sake aldaer insgelijcx te proponeren. 'tWelck ick met alle diligentie op mijn aencompste aldaer hebbe gedaen; maer alsoo de Heeren op die tijt sterck besoingneerden over den tocht naer de Baije117 en conde 'tgene ick proponeerde doen weijnich plaatsvin den, krijgende daerop dese antwoort: 'Dat Hare Edelen bij gelegentheit op de saack serieuslick souden letten, ende ten effecte brengen, maer souden mij tijdelick om deselve saack bij Hare Edelen ontbieden.' Maer gemerckt ick tsedert was gesonden naer Cierra om sekere prijs118 te brengen naer Phernambucq, ende door de gedue- rige zuijdlicke winden verstoken van de custe van Brazil, is de saecke tot nog toe t'mijnen leetwesen ongedaen blijven steken. Derhalven en conde niet nalaten - sijnde nu weder in U Edel Erentfeste dienst aengenomen naer Phernambucq - U Edel Erentfeste noch eens de memorij te ververschen ende de saack eenighsins te verthoonen, dewijle de welvaart van U Edel Erentfeste loflicke Compagnie niet weijnich daeraen is gelegen; gedienstlick versoeckende U Edel Erentfeste gelieven dese wichtige saeck noch eenmael aen Sijn Excellentie ende Hooche Secrete Raden in Brasil serieuslick te willen recom manderen, gemerckt tsedert [p. 04] mijn vertreck van die plaatsen veel remarcable veranderingen sijn gevallen, sonderling in de Maragnan ende omliggende plaat sen, dewelcke het voorsegde exploict dies te trefflicker ende profijtelicker maacken. Welcke notable veranderingen mij geaffirmeert hebben niet alleen verscheijden geloofwaerde persoonen onlanx van de Maragnan gecommen die aldaer lange heb ben verkeert, maer oock specialick sekeren mijnen welbekende vrindt mr. Johan Maxwel - broeder van Maxwel in de Florentijnsche Lelie tot Middelburg119 - tegenwoordich hem alhier bevindende, sijnde over thien maenden uutte Maragnan gecommen naerdat hij thien continuelle jaren aldaer en aengrensende landen hadde

Archief | 2013 | | pagina 116