AMAZONIA 117 Portuguesen vonden. Van dese plaatse geraackten sij te Gran Para, ende van daer werden sij geleijt naer de Maragnan bij den gouverneur, die hun seer vrindelick toefde ende onthaelde, houdende dagelix groote aliantie met de voorszegde twee papen en den voorszegde ingenieur ofte rafineerder. [p. 11] Ende naerdat de voorszegde gouverneur met deselve papen dagelix den tijt van twee maenden ende bet hadden gebesoigneert ende raatgehouden, wert daerop in de Maragnan preparatie gemaeckt en bestemt dat vijftich van de principael- ste borgers van de Maragnan met veertich canoo's souden gaen ondersoecken ofte het doenlicken ware om van de Maragnan te Quito te connen komen, ende van daer weder te Maragnan. Scheijden alsoo van de Maragnan den XXVIIen janua- rij 1638128, metnemende de voorszegde acht Spainiaerts die van Quito gecomen waren, ende een bedreven Portugues piloot om hoochte te nemen en op alles te letten dat noodich was om den voorschreven ongevonden wech uut te vinden ende noteren. Nadat dees troupe129 nu negen maanden hadden wech geweest sijn der corts daeraen twee gezanten ofte afgevaerdichde der voorszegde troupe per poste ende in aller haest wedergekeert met de blijde ende verlanghde tijdinge, namentlick dat den rechten wech nu was gevonden, ende dat sij sonder grooten arbeijt waren gereijst door de riviere van d'Amazones tot in Quito, daer sij wel waren onthaelt geweest; [p. 12] medebrengende brieven van den gouverneur van Quito aen den gouverneur van de Maragnan. Aengaende de maniere ende hoe sijlieden d'ontdeckinge deser gedenckwaerde en noijt voor desen gevonden passage hadden uutgevonden en opgedaen wert daer seer secreet gehouden, maar d'overgroote blijschap der borgerij van Marignan ont- deckte genoechsaem 't secreet van de misse130, ende dat se onderwegh veel vremde notable dingen hadden ontmoet. Hare dagelixe contenantie131 was, en gheen ander lijtien songen se dan: 'wij sijir rijck genoech soo wij mogen handelen met die van Quito, want onse cottoene linwaten zullen wij dan vercoopen voor stucken van achten'. Gemerckt d'inwoonders van de Maragnan ende Gran Para maecken jaerlix overvloedich veel cottoene linwaet, 'twelcke sij voor desen met heele caravelles naer West-Indiën voerden. De begeerte van de voorschreven handel met die van Quito was soo groot en gewichtich, dat den gouverneur van de Maragnan cito cito132 seker schip - hoewel het in sijn ladinge lach - heeft afgevaerdicht met brieven [p. 13] aen Sijn Maiesteijt van Spaniën om hem van dese discouvre te verwittigen, ende omme gelicentieert te worden om op Quito te mogen handelen; door welcken handel de Maragnan ontwijffelick seer geltrijck soude worden, als bij 't exempel van Rio de la Plata wel af te nemen is. Ofte 'tselve sal toegelaten werden sal de tijt leeren, maer [ick] meine sij daerop niet zullen slapen. 'tGhene ik van dit verhaal en d'omstandicheden van dien voorhebbe en te ken nen geve is om te bewijsen ende affirmeren datter inderdaadt een bequame pas sage is door de riviere van d'Amazones na Quito, ende van Quito consequentelick naer alle de Provintiën van Peru. Dit alsoo sijnde, soo moet nootsakelick volgen dat de conqueste van de Maragnan een saecke is van grooter gewichte, daeraen U Edel Erentfester loflicke Compagnie op 't hoochste is gelegen. Want de Maragnan met d'appendentie133 van dien bij de Compagnie met Gods hulpe geconquisteert sijnde, soo hebben U Edel Erentfeste alsdan overweldicht en gewonnen niet alleen een bequame poorte, maer oock gevonden een bequame wech ende inganck door dewelcke men metter tijt soude geraken tot in het herte van Quito; en - dat remar-

Archief | 2013 | | pagina 119