120 AMAZONIA hoffsteden ende plantatiën, die sijn ontelbaer, sulx daer geen pertinente ofte sekere gissinge can op gemaeckt worden; onder welcke sijn acht ingenios ofte suijckermo- lens, overvloedich veel cannaviales141 ofte suijckergronden, ende schoone tabacks- gronden die dit gebeele Iantscbap besitten. En sijn in alles niet boven negenhondert weerbare mannen ofte die defencie connen doen, hebbende onder hare subiectie ontrent sevenduijsent slaven ende vierthienduijsent vrije indianen die in de voor schreven aldee s woonen; alle welcke men voor een geringe penninck soude connen bewilligen om het lant te cultiveren tot aenqueeckinge van alle dingen daer prohjct van soude komen. Uut alle twelcke U Edel Erentfeste lichtelick connen oordeelen wat groote pro- fijcten en voordelen van dieselve vruchtbare en volckrijcke plaatsen naer verove- ringe souden connen verwacht ende [p. 22] gewonnen worden. Ende konnen alle de voorschreven plaatsen met Gods hulpe verovert en onder U Edel Erentfester gehoorsaemheit gebracht worden met 1.000 a 1.200 man, gelijck voren gesecht is. Oock dient niet voorbijgegaen dat U Edel Erentfeste naer de voorschreve gedane conqueste alle deselve plaatsen souden connen besetten met 5 a 600 soldaten; sulx dat U Edel Erentfeste alleen voor het gagieren14" van soo geringen garnisoen van 5 a 600 man souden trecken en genieten niet alleen de volle possessie en alle de pro- fijcten en revenues der voorschreve rijcke landen, steden, dorpen, ingenios, slaven en andere appendentiën van dien. Maer voornemelick is remarcabel dat U Edel Erentfeste alsdan met alleen sout hebben de possessie en eijgendom der voorszegde landen, maar oock sout sijn dominateurs ende possesseurs van de geheele riviere van Amazones, ende van ontelbare dorpen ende tndiaensche natiën daeronder ende ontrent sorterende; sulx dat U Edel Erentfester lantpalen binnen weijnich \p. 23] jaren soo verre souden loopen,ende haer strecken totaen en in de grensen ende limiten der Provintie van Quito, hiervoren geroert. Temeer dewijle alle die natiën die eemge ofte de minste kennisse van de Portuguesen hebben, tegen deselve inge nomen sijn met een doodelicke haat; en ter contrarie dragen een sonderlinge liefde ende affectie tot onse natie, overmits wij voor desen seer vnndelick ende gemeen- saem met veele derselve hebben ommegegaen en gehandelt. Want 't is kenlick dat over sesthich jaren eer dat onse ende andre coloniën ofte plantagies op de riviere van d Amazones verdistrueert waren dnj a vier schepen jarelix treffehjcke reijsen hebben gemaeckt alleen metter handel van orane, cottoen en tabacq aldaer gewon nen en gegroeijt. Derhalven soo moet nootsakelick volgen dat wij naer conqueste der voorszegde lan den jarelix veel meer goederen souden connen afschepen als de Portuguesen tegen- woordich doen, uut oorsake sij sooveele [p. 24] vijanden hebben, 't Is, segh ick, buiten twijffel dat wij in weijniche jaren uut oorsake als voren ruijm drijmael meer goederen souden gewinnen en afschepen - dat jare te jare - als de Portuguesen nu jarelix sijn affschepende. Ten anderen soo is U Edel Erentfesten niet onbekent wat profijcten en voordeelen de Compagnie soude trecken van de colloniers die begeerich zouden sijn aldaer collomën te stichten ende neerslaan145, sonderlinge liefhebbers en avonturiers soo uut Hollant, Zeelant als andre plaatsen, die alsdan buiten vreese en verblijt souden sijn over soo gewenschte gelegentheit als nu, vrij van vreese sijnde dat hare collomën met meer als voor desen door de Portugue sen souden werden verstoort ende vernielt. Ick gae voorbij het groot en remarcabel

Archief | 2013 | | pagina 122