AMAZONIA 121 profijct en voordeel dat U Edel Erentfeste souden connen doen met de handel van slaven, alsoo ick in mijne voorschreven relatie daervan particulierlick hebbe men- tie144 gemaackt. Oock is het seker datt'er groote apparentie [p. 25] in deselve gediscouvreerde plaat sen is van gout- ende silvermijnen, anders soo soude het report van veel geloof- waerde persoonen, soo Portuguesen als Neerlanders, onwaer sijn. Indien U Edel Erentfeste gelieven t'ondervragen soo veele persoonen als van deselve plaetsen kom men, sij sullen eenparich en als uut eenen monde affirmeren datter jae inderdaadt goudt- en silvermijnen sijn; sonderlinge145 silvermijnen, daer ick selfs meermaal goede preuve van gehadt hebbe als 'tselve gesien en gehandelt hebbende; gelijck ick breeder aenwijse en notere in mijn voorschreve overgeleghde relatie, daeraen [ick] mij vorders gedrage. Derhalven soo wenschen wij van herten dat dit exploict hoe eer hoe liever mochte werden in 't werck gestelt, opdat wij metterdaadt mochten doen blij eken 'tghene wij hier met naackte woorden verthoonen; te meer dewijle de gelegentheit daertoe ons noodicht ende gelijck als toewenckt, soowel ten aensien van onsterekte van den vijant en sijne disorders, als onse macht en gelegentheit van volck en schepen. [p. 26] U Edel Erentfeste souden hier connen bijbrengen een tegenwerpinge, namentlick dat dese saacke wel diende ende behoorde metten eersten in 't werck gestelt te worden, maer dat de ghelegentheijt van de Compagnie overmits wichti- ger saecken daer de Compagnie meer aen dependeert vooralsnu niet en can 'tselve exploict ten effecte brengen. Waerop ick U Edel Erentfeste tot antwoort diene dat indien U Edel Erentfeste dese ijegenwoordige146 macht om en ontrent de zuijt wilt gebruicken, 'tselve exploict bequamelick can worden uutgevoert sonder verhin- deringe ofte nadeel, te wetemsoo wanneer sij haer devuoir ende preuve hadden gedaen, om de zuijt namen tsamen eenige jachten ofte lichte schepen. Oock soo U Edel Erentfeste, hare ijegenwoordige macht wilden senden om ofte naer de west, soude men 'tselve exploict bequamelick onderwege ofte en passant connen effec tueren, gemerekt alle schepen die om de west147 gaen voorbij dese voorverhaalde plaetsen moeten paseren. Derhalven bevelen [wij] dese wichtige saack andermaal U Edel Erentfester serieuse bedenckinge, niet twijffelende ofte U Edel Erentfeste Mijne Heeren van de Camer van Zeelant sullen op alles een sonderlinge regard nemen tot spoedige [p. 27] uutvoeringe van dien, dewijle dese saeck U Edel Erent fester Compagnie in 't bijsonder betreft, en naarder gaet als eenige andere Camer; uut oorsake - soo mij is aengedient - dat den meerendeel der voorszegde plaetsen, sonderlinge de riviere van d'Amazones, behooren te staen onder de repartitie van Zeelant, sulx consequentelick den meestendeel van de goederen van deselve plaetse kommende gebracht souden moeten worden hier in Zeelant. Dat ontwijffelick een groote negotie hier in 't lant soude brengen, en meer en meer doen floreren; vaste- lick vertrouwende dat de Heere - tot wiens eere ende voortplantinge sijns Eleiligen Evangelium dese saeck is streckende - deselve tot een langh gewenscht en geluckich einde sal brengen. Dat wij van herten bidden. Hiermede bevelende U Edel Erentfeste Onse Gebiedende Heeren in 't schut des Almogenden sullen - naer presentatie onses diensts op dese ende andere occasies daer U Edel Erentfeste ons believen te commanderen altoos blijven soolange ons leven adem schept,

Archief | 2013 | | pagina 123