ZEULEN MET ZAND 137 Afb. 3. Voormalige zandput in de duinen bij Berkenbosch (Oostkapelle). Hieruit mocht, tegen betaling, gedurende één dag per week zand worden gehaald. Uit: P. Davidse, Oostkapelle in vroeger tijden, II, Oostvoorne 2001. en schepen relevant. Met de eerste lijken betrekkelijk kleine en eenvoudige vaartui gen met een platte bodem te worden aangeduid, die eventueel voortgeboomd kon den worden en in ondiep (binnen)water konden varen. Het zou kunnen betekenen dat er (ook) zand aan de binnenzijde van de duinen werd afgegraven, om per schuit via de watergangen verder te worden getransporteerd. Dieper stekende schepen zouden dan daarnaast kunnen zijn ingezet voor de afvoer over het buitenwater, dus vanaf het strand. Overigens werd de tweedeling schuit versus schip niet altijd consequent gehanteerd, zoals hierna zal blijken. Het afgraven van zand uit de duinen, uitgerekend op plaatsen waar die het smalst en het laagst zijn, blijft het polderbestuur zorgen baren. Daarom moet begin 1629 een nieuw plakkaat verbieden om zand per schip, schuit, wagen of kar te halen soo binnen als buijten duijns' tussen Dishoek en Vlissingen, zowel uit de duinen als van het strand.69 Hier wordt dus expliciet een tweedeling gemaakt: zowel aan de bin nen- of landzijde als aan de buiten- of zeezijde wordt duinzand gewonnen. Daarbij zal het zoete zand, dat aan de landzijde van de duinen werd afgegraven, bij voorkeur zijn gebruikt voor metselspecie. Mogelijk gold dat ook nog voor het zand dat aan de zeezijde, uit de zeereep, werd gehaald, terwijl het echt zoute zand van het strand geschikter was voor wegenbouw en dergelijke. In noordelijke richting doen zich soortgelijke problemen voor. De inwoners van 'Noorden Dijckxhoecke' worden in 1671 aangewezen als veroorzakers van schade aan de duinen. Ze graven niet alleen duinzand weg, maar steken ook staketwerk en helm in brand.70 En ook de Westkappelaars konden er wat van. Eerdere verboden moeten in 1673 worden uitgebreid en verhinderen dat er ook ten zuiden van hun dorp, zowel aan de buiten- als aan de binnenzijde van de duinen zand zal worden gegraven. 1

Archief | 2013 | | pagina 139