Conclusie Noten ZEULEN MET ZAND 145 schippers in de zestiende eeuw actief om ballastzand te winnen vanaf zandplaten in de omgeving.117 Het gebied van het huidige Veerse Meer was hiervoor eveneens een bekende winplaats. Ten slotte komt de vraag naar de omvang van de zandwinning, in het bijzonder die uit het Walcherse duingebied, aan de orde. Ondanks de vele aangedragen, vooral zeventiende- en achttiende-eeuwse voorbeelden van duinzandwinning laat deze zich hooguit in kwalitatieve, en zeker niet in kwantitatieve termen aanduiden. Duidelijk is wel dat de omvang in verhouding tot wat er de eeuwen door aan zand uit de Hol landse vastelandsduinen is gehaald, klein was. Daar, in Noord- en Zuid-Holland, zijn complete stelsels van strandwallen en omvangrijke duingedeelten afgegraven, vooral verklaarbaar uit een grotere en andere behoefte aan zand. In het permanent dalende Hollands-Utrechtse veengebied bestond, zowel in als buiten de (grote) ste den, een voortdurende vraag naar ophoogzand. Daarnaast konden ook industriële activiteiten niet zonder zand. Op de Zeeuwse eilanden waren de omstandigheden en behoeften op dit punt heel anders. In dit perspectief gezien valt de duinzandwin ning op Walcheren als kleinschalig te typeren. In verhouding tot de andere eilanden in het Deltagebied lijkt er toch een aanzien lijke hoeveelheid duinzand op Walcheren te zijn weg gegraven, vooral in tijden van grote bouwactiviteiten in de steden en misschien ook wel op de buitenplaatsen. Van beide telde het eiland er relatief veel. Bovendien waren de transportmogelijk heden voor een buikproduct als zand dankzij het uitgebreide net van watergangen eenvoudig te benutten, zowel 's zomers als 's winters. Die watergangen ontsprongen als het ware in de binnenduinrand en mondden uiteindelijk uit in een van de drie steden. Het zand kon dus gemakkelijk bovenlokaal worden gebruikt. Op de andere eilanden was de afstand tussen de winplaats in de duinen en de gebruikers in de steden aanzienlijk moeilijker overbrugbaar. Slechts het simpele feit dat rond 1720 alleen al in Domburg twaalf zandschuitlieden actief waren met het transport van duinzand, maakt duidelijk dat de omvang en het belang van de duinzandwinning op Walcheren niet onderschat mogen worden. Dr. F. Beekman ('s-Gravenhage)dr.ir. A.H. van Drunen (Middelburg), de heer H. Geertse (Domburg) en dr. A.M.M. van Haperen (Koudekerke) komt dank toe voor hun commentaar op een eerdere versie van deze tekst. 1 R.E. Künzel e.a., Lexicon van nederlandse toponiemen tot 1200. Amsterdam, 1988, 414. 2 C. de Waard, Inventaris van de archieven der besturen van het eiland Walcheren 1511- 1870. Middelburg, 1914, 19-21; K. Baart, Westkapelle, hare bevolking, Westkapelsche dijk. Middelburg, 1889, 48. 3 Zeeuws Archief (ZA), Oud-archief Waterschap Walcheren 1511-1870 (AW 1511-

Archief | 2013 | | pagina 147