Jaarverslag van de Coördinatiecommissie Verzamelingen 158 JAARVERSLAGEN 2012 Volkenkundige voorwerpen De conservatoren drs. F. van der Doe en drs. E.J.M. van der Geest berichten als volgt: Bij de heropening van het Zeeuws Museum in 2007 waren de wonderkamers een bijzonderheid. De drie kabinetten, met als thema's Oost, West en Zeeland (naar de herkomst van de voorwerpen), boden plaats aan een caleidoscoop van voorwer pen alsof het een achttiende-eeuwse Wünderkammer was. Tal van volkenkundige voorwerpen vonden zo een plaats in een permanente opstelling die bij bezoekers verwondering opriep en lof oogstte. In het verslagjaar ondergingen de drie wonderkamers een herinrichting volgens nieuwe thema's. Vele tientallen volkenkundige voorwerpen, merendeels uit de acht tiende en negentiende eeuw en afkomstig uit de hele wereld van tal van bekende en onbekende Zeeuwse verzamelaars en schenkers, worden in de nieuwe kabinet ten - sommige voor het eerst - getoond. Het thema Huis Handel laat in de onderdelen Wonen, Handel en Ontspanning onder meer modellen zien van een woonhuis uit Japan, een drijvend winkelhuis uit Thailand (afkomstig van consul Hamel) en een handelsprauw uit Indonesië. Verder zijn er kalebassen kruiken en gevlochten manden uit Congo (geschonken door de daarvan juist teruggekeerde Martijn), een bamboemandje uit China (van consul Hamel), een kruik en een pot van de marrons uit West-Indië (van de president van het hof in Paramaribo, Lam mens), een theepotje uit West-Afrika (van gouverneur Nagtglas) en een theeservies van kruidnagelen uit de Molukken. Ook het beroemde tafelklokje met balansuur werk uit Japan (geschonken door de gouverneur-generaal van Indië, Moens) is er de komende jaren te zien. Het thema Macht Pracht kent de onderdelen Strijd, Uiterlijk vertoon en Ver sierd. Er is een veelheid aan wapens tentoongesteld, van krissen, zwaarden en lan sen uit Borneo en Sumatra tot knotsen uit Tonga en dolken uit Nieuw-Guinea. Voorwerpen die voor meer vreedzame doeleinden zijn gemaakt, zijn onder meer borst- en neussieraden van schelpen, bot en tanden uit Nieuw-Guinea, sierkettin- gen van vruchtenpitten uit Borneo en de Molukken, hoofddeksels van ananasblad en boombast uit Angola en met kraaltjes versierde kleding van de Zwartvoetindi- anen (van Meinard Sprenger). Verder worden een ivoren haarkam uit Ceylon, een houten sierkam van de Salomonseilanden en een kam van palmbladnerf uit Tonga getoond. In het thema Leven Dood, met als onderdelen Nieuw leven, Familie, Religie en Afscheid, is een aantal van de oudste voorwerpen uit de collectie te zien, zoals Egyp tische amuletten en grafbeeldjes, alsook de bekende mummie van Moens. De ver schillende godsdiensten zijn vertegenwoordigd door een Boeddhabeeld (afkomstig van Vos van het Nederlands Zendelingengenootschap), een koranstoeltje (meege nomen door De Stoppelaar, advocaat en gemeentesecretaris van Middelburg), een stenen kopje van een oud hindoe beeld, een houten vruchtbaarheidsbeeld uit Bali en de zes voorouderbeeldjes (waluts of berhalla's) uit Tanimbar. Er staan grote en kleine muziekinstrumenten, zoals trommels uit Bengalen (Vos), Congo (Martijn) en Nieuw-Guinea (missionaris Bout) en een mini-gamelan uit Java.

Archief | 2013 | | pagina 160