160 JAARVERSLAGEN 2012 begin van de twintigste eeuw worden vooral Zeeuwse voorwerpen bijeengebracht. Na 1920 zijn slechts tien voorwerpen aan de collectie toegevoegd. De laatste gedrukte catalogus dateert uit 1879. Een eerste vergelijking van wat toen aanwezig was en wat nu aangetroffen is, leert dat er aanzienlijke hiaten zijn. Ken nelijk is een deel uit de collectie verdwenen. Een volledig overzicht hiervan zal later opgesteld worden. In 2013 zal het werk aan de collectie vloeistofpreparaten voortgezet worden en zal er een begin gemaakt worden met de dieren die als droog preparaat (opgezet, geraamte, schedels) aanwezig zijn. Boeken De conservator P.J. Aarssen bericht als volgt: Ook in dit jaar lag de nadruk van de werkzaamheden op het reconstrueren en regis treren van het oud bezit van het Genootschap. Van ruim zestig pamfletten, deels met het stempel van de Zeeuwse Bibliotheek, kon worden aangetoond dat ze eigen dom van het Genootschap waren. Door de Zeeuwse Bibliotheek is een pc in het magazijn beschikbaar gesteld met toegang tot de catalogiseermodule van VUBIS waardoor het eenvoudiger is de exemplaargegevens in de catalogus te controleren. Een aantal op de lijst Lafont als geschonken genoteerde boeken kon in de verza meling worden getraceerd, waardoor de verbinding tussen archief en verzameling kan worden hersteld. Voor dit laatste zou een voor alle conservatoren gemakkelijk toegankelijk systeem moeten worden ingericht. Veel tijd werd besteed aan het opruimen van enkele kasten in de Zeeuwse Biblio theek. Daarbij bleek dat diverse schenkingen uit het verleden wel in de jaarverslagen als zodanig waren vermeld, maar niet waren beschreven en toegankelijk gemaakt. Daarbij waren onder meer een viertal zeldzame pamfletten. Voor het afgelopen jaar zijn geen schenkingen te vermelden. Wel werd kort voor de jaarwisseling door toedoen van bestuurslid mr. M.W. Dieleman een lijst ontvangen van voornamelijk achttiende- en negentiende-eeuwse boeken uit de bibliotheek van het voormalige Praktizijns College waaruit het Genootschap een keus kan maken. Handschriften De conservator drs. R.M. Rijkse bericht als volgt: De papieren nalatenschap van mijn voorganger mr. W. Dirksen, voor zover deze betrekking heeft op de boeken en handschriften van het Genootschap is op orde gebracht en ondergebracht op de werkplek van de conservatoren Boeken en Hand schriften in de Zeeuwse Bibliotheek. In de loop van het jaar zijn er nog enkele aanvullingen daarop teruggevonden en deze zijn daaraan toegevoegd. Het betreft velerlei uitvoerige aantekeningen over de boeken en handschriften van het Genoot schap die zich in de Zeeuwse Bibliotheek bevinden. Ook de teruggevonden disket tes met uitvoerige beschrijvingen zijn teruggevonden, veilig gesteld en overgezet op 'usb-stokjes'. Van de onbeschreven schenkingen (boeken en handschriften) uit de teruggevon den dozen, waarvan in het vorige jaarverslag sprake was, zijn 25 items beschreven in een door mij nieuw opgezette registratie, waarbij opgemerkt dat één schenking uit meerdere onderdelen kan bestaan. Deze actie heeft prioriteit daar het om een aantal grote dozen gaat met schenkingen die lopen vanaf 1982 tot 2006 en die wel

Archief | 2013 | | pagina 162