JAARVERSLAGEN 2012 161 als schenking zijn vermeld in de diverse jaarverslagen maar nooit daadwerkelijk zijn geïnventariseerd. De nu beschreven schenkingen beslaan de periode 1982-1986. Na beschrijving zijn de stukken naar de conservatoren van de Zeeuwse Biblio theek gegaan die zorg dragen voor beschrijving in de catalogus en plaatsing in de kluis. Een curieus detail: in een van de dozen werd een exemplaar aangetroffen van Staatkundig en heldhaftig Zeeland van Pieter de la Rue uit 1734 in een prachtige Middelburgse boekband. Het daarbij horende deel Geletterd Zeeland, in eenzelfde band, bevond zich in het Zeeuws Archief. Na overleg met het Archief is besloten deze twee boeken weer met elkaar te verenigen in de kluis van de Zeeuwse Biblio theek. Vermoedelijk heeft het Genootschap deze boeken in 1821 van J.A. Schorer gekregen en zouden het wel eens de exemplaren van De la Rue zelf geweest kunnen zijn. De werkzaamheden voor de inventarisatie van het Genootschapsarchief, aanwezig op het Zeeuws Archief, en tot nu toe over de periode 1769-1920 verricht door de dames Truus Trimpe Burger en wijlen Ruud Visscher-Passmann, zal worden over genomen door de conservatoren Boeken en Handschriften, de heren Paul Aarssen en Ronald Rijkse. Voor de Agenda 2012 zijn een zestal afbeeldingen geleverd. Verder zijn er twee afbeeldingen gemaakt: één uit de zogenaamde 'Historiebijbel' ten behoeve van Schooltv literatuurgeschiedenis van de NTR in de serie Literatuurgeschiedenis Middeleeuwen. Deze serie is in juni 2012 uitgezonden. En één uit het handschrift uit ca. 1730: Aadelycke stam-huyzen, kasteelen en lust-huyzen van Zee-landt voor onderzoek van een particulier. Het gaat hier om een afbeelding van het Slot ter Goes. Door de conservator is een brief opgesteld naar aanleiding van de extra bezuinigin gen op de provinciale subsidie aan de Zeeuwse Bibliotheek waarin verontrusting wordt uitgesproken over de" gevolgen daarvan die ook de daar aanwezige collecties van het Genootschap kunnen raken. Voorzien van de namen van alle conservatoren is deze aan de provincie overhandigd. Bij Antiquariaat Brabant is een kinderboekje aangekocht uit de door een jammerlij ke samenloop van omstandigheden misgelopen kinderboekenschenking van de heer John Landwehr van wie het Genootschap een aantal jaren geleden een omvangrijke schenking mocht ontvangen. Het gaat hier om het Nieuw Nederlandsch A-B Boek van Petronella Moens (1762-1843) uitgegeven in 1837. Petronella woonde een tijdlang in Aardenburg. Voorin het boekje zit nog de gedrukte schoolprijs ('Prijs van naarstigheid') gegeven aan Suzanna Boone, Middelburg 1849. Er is in december bij de Zeeuwse Bibliotheek een verzoek binnengekomen van het Nationaal Archief in Den Haag om in het kader van het project Metamofoze deel te nemen aan een groot landelijk conserverings- en digitaliseringsproject rondom het thema Slavernij/slavenhandel waarbij het Archief Nederlandsche Bezittingen op de Kust van Guinea centraal staat. Hierin past de particuliere collectie van C.J.M. Nagtglas, oud-gouverneur der Nederlandse Bezittingen op de kust van Guinea, het huidige Ghana. Deze collectie is eigendom van het Genootschap en wordt bewaard in de Zeeuwse Bibliotheek en een deel van zijn collectie behoort tot de handschriftencollectie. Cornelis Johannes Marius Nagtglas (1814-1897), de broer van de voor het Zeeuws Genootschap actieve Frederik Nagtglas (1821-1902), was een van de laatste gouverneurs in Guinea. Na zijn pensionering in 1862 werd hij

Archief | 2013 | | pagina 163