MEMORIAEL 19 overleden vader had gevonden. De familie van Aalst wordt gerekend tot de afstam melingen van Michiel de Ruyter.44 Mogelijk is het manuscript via Maria's kleinzoon Wilhem Pottey, die trouwde met Anna Potts - een dochter van predikant Thomas Potts en Alida de Ruyter - in deze familie terechtgekomen. Op diverse plaatsen in het handschrift is met donkere inkt tekst bijgeschreven. Niet te achterhalen is of Maria zelf hier de tekst verbeterd heeft. Mogelijk heeft een ander deze toevoegingen later aangebracht, zoals ook de man van haar doch ter Sara, Johan Schorer extra aantekeningen in het memorieboekje van zijn vrouw bijschreef.45 Het handschrift is opgebouwd uit vier katernen van achtereenvolgens vijf, vijf, vier en vijfbladen, door middel van twee koordjes bijeengehouden en verbonden met een perkamenten omslag. In dezelfde omslag zijn met behulp van koperen spel den twee katernen bijgestoken, elk bestaande uit vier bladen. De bladen zijn niet gefolieerd. Het papier van de eerste vier katernen is voorzien van het watermerk Adelaar met de lettercombinatie HVD, papier uit Basel.46 Het papier van de twee bijgestoken katernen is van jonger datum. Het heeft het Wapen van Amsterdam als watermerk, is afkomstig van een Franse papiermaker, waarschijnlijk Pierre Debenat uit Angoumois, die dit papier rond 1665 vervaardigde.47 Het bevestigt de veron derstelling dat Maria in 1665 of 1666 haar memoriaal had volgeschreven en twee nieuwe katernen aan haar cahier toevoegde. In laatstgenoemde jaar vervolgde ze op het nieuwe papier haar familiekroniek. In het handschrift zijn de pagina's thans van een foliering voorzien die tussen vierkante haken is vermeld. Fol. 01 is de eerste pagina met geschreven tekst. Het voorwerk, de kaft en voorbladen, zijn genum merd met fol. 0-01 en 0-02. Het manuscript is toegevoegd aan de Verzameling aanwinsten Zeeuws Archief (toe gangsnummer 33.5), inv.nr. 181 als 'Handschrift Maria de Fraeye, 1619'. Globaal overzicht -Catechismus, fol.01-13r -Persoonlijke aantekeningen uit haar leven, fol. I4v-26r De beschrijving begint op 26 september 1625, de dag voordat zij de eerste huwe lijkse belofte heeft afgelegd en gaat door met de data en beschrijvingen van haar ondertrouwmaaltijd, huwelijk, verhuizing naar Londen, geboorte en doop van haar kinderen, verhuizingen in Londen en terugkeer naar Middelburg. Het eindigt met het ziek- en sterfbed van haar man en gegevens over zijn begrafenis. -Spreuken, fol. 27r-28r -Huwelijken en geboorten van kinderen en kleinkinderen, fol. 28v-50v Zeven jaar na de dood van haar man lijkt Maria de draad weer opgepikt te hebben en schrijft ze verder vanaf het jaar 1645. Maria is dan 40 jaar oud en weduwe. We vinden hier informatie over haar kinderen, hun huwelijken, de geboorten, ziekten en overlijden. De laatste gegevens dateren van 19 juni 1681. Tekstbewerking Bij het transcriberen van Maria's memoriaal is de zogenaamde 'kritisch-normalise- rende methode' toegepast, zoals beschreven in de Richtlijnen voor het uitgeven van historische bescheiden's-Gravenhage, 1988. Het ging ons vooral om de beschik baarstelling van de tekst ten behoeve van historisch onderzoek. Behalve bij geogra-

Archief | 2013 | | pagina 21