De politieke en economische baten van het veroveringsproject 80 AMAZONIA Met hun voorstellen wilden de heren Morris en Van der Keere de directeuren van de WIC overtuigen van de wenselijkheid een omvangrijk gebied aan de noordkust van Brazilië te veroveren. De uitvoering van dat project zou een kostbare expeditie vergen, en die zou alleen te rechtvaardigen zijn als de onkosten uit de te verwachten politieke en economische baten gecompenseerd werden. Vandaar dat beide auteurs zich in hun documenten aan uitvoerige beschrijvingen van de in het gebied aanwe zige exportproducten en consumptiegoederen hebben gewijd, en dat vooral Jacob van der Keere zich met de tactische uitvoerbaarheid van het veroveringsproject heeft beziggehouden. De politieke baten In de uitgestrektheid van Amazonia woont slechts een handjevol Portugezen. Hun forten liggen ver uiteen en zijn van geringe defensie (Al5). Zij leven bij de gratie van de arbeid van hun oproerige slaven, die onder hun tirannieke juk zuchten (A16). Als groep vormen de Portugezen geen eenheid, omdat er onder hen veel veroordeelde gestraften en onderbetaalde ballingen leven (Al6/17). Daarom kan het gebied met slechts duizend man veroverd worden (Al 5). De nieuwe kolonie zou een uitstekende WIC-marinebasis zijn en als voedselleverancier voor de garni zoenen in Pernambuco kunnen dienen (Al9). De Amazone geeft toegang tot de goud- en zilvermijnen in de landen van Peru, waaruit de koning van Spanje zijn rijkdommen haalt (Al9/20). Verovering van Amazonia zou dus 'affbreuck van onse alghemeene vijanden, en vereveninge van alle colloniën en schepen die sij van ons en andere natiën en schepen die sij van ons en andere natiën verdistrueert hebben' betekenen (A24). Van der Keere denkt voor de verovering van Amazonia aan 800 Europese soldaten genoeg te hebben, aangevuld met een contingent van 200 a 300 indianen uit Ceara, 'welcke indianen ick meer extimere [acht] ende mij oock meer dienst sullen doen als sooveele cloecke soldaeten (BI). Amazonia en Maranhao 'sullen jaerlijcks goede partijen vicktualliën naer Fernabock connen seynden, alsoock haere schepen aldaer verversen ende vicktuallieeren' (Cl). Bovenstrooms geeft de Amazone toegang tot de Rio de la Plata en Peru; door verovering van die rivier 'sou het hart van den Koninck van Spaeniën aengetast worden (Cl2). Amazonia zou de voorraadschuur van Nederlands Brazilië kunnen worden, en een veel veiliger WIC-vlootbasis dan Curasao zijn, omdat dat eiland onder de voortdurende dreiging van de Spaanse bases Trinidad, Margarita, Cumana, Camagüey en Caracas leeft (C3). Van der Keere woonde nog in Maranhao toen daar in het begin van 1637 geheel onverwacht vanuit de Andes een kano met een Spaans gezelschap van acht perso nen, waaronder twee kapucijner monniken en een mineraloog, uit de Ecuadori- aanse hoofdstad Quito in Belém arriveerde (Dl9/20). Terloops heeft hij in tekst D van dat feit melding gemaakt, zonder er de politieke en economische draagwijdte van doorgrond te hebben: 'In 't jaer 1637, een weynich eer ick vandaer vertrock, sijn hier geariveert acht soldaten, bij haer hebbende twee papen die sij Capusijnen noemen, die van Peru gecomen waren' (D19/20). Morris, die Brazilië al in november 1636 verlaten had, kreeg pas veel later van die ongewone gebeurtenis bericht, en wel van zijn vriend en medegevangene John

Archief | 2013 | | pagina 82