82 AMAZONIA Portuguesen moeten dienen als facteurs [opzichters om door middel van de indi anen die sij daertoe commanderen suycker taback te maken' (A23). Suiker en tabak behoorden zeer zeker tot de voornaamste exportproducten, maar daarnaast worden overal in deze teksten ook andere producten genoemd, als gem ber, orleaan, indigo, plantaardige oliën, balsem, gom, honing, was, ambergrijs en zout. En natuurlijk de vele kostbare houtsoorten, die Morris zo belangrijk vond, dat hij er in tekst A liefst drie keer een opsomming van heeft gegeven (A6, Al 2, A21). Al die goederen lagen in de maanden mei en juni verzendklaar op de kades van Sao Luiz en Belém (A20, El9). Als men dus al voornemens was een invasie te organiseren, dan zou het aan te bevelen zijn die in de genoemde maanden te doen plaatshebben, want met de opbrengst van zo'n buit zouden de onkosten van de expeditie meer dan drievoudig kunnen worden terugverdiend. Soo haest men daer quame soude ontwijffelick veroveren alle het voornoemde retour, hetwelcke alles een genoechsaem secours versoetinghe soude sijn om ruijmelick, jae drijevoudich aff te smaken overweghen alle de oncosten die U in het uutvoeren van soodanighen exploict soudt hebben gedaen (A22). lOHAJfNJS Afb. 4. Kustfragment van het Eiland Maranhao tot even voorbij Fortaleza in Ceara. Uit een paskaart van de zeekusten van Brazilia tusschen Cabo de Cuma en Bahia Baixa. Amsterdam, Johannis van Keulen, z.j. Nationaal Archief Den Haag, VEL-688.

Archief | 2013 | | pagina 84