AMAZONIA 83 Behalve exportartikelen waren er volop voedselgewassen en veeteeltproducten voor de lokale markten, zoals granen, groenten, vruchten en zetmeelknollen; consump tievlees van hoenderen, varkens en geiten; jachtwild als zwijnen, herten, hazen, gordeldieren, schildpadden en zeekoeien; en verder riviervis als haring, steur, krab, kreeft en oesters. Vlees en vis werd vaak gezouten naar andere gebieden in Brazilië verscheept. Aan die onderwerpen wijden Gedion Morris en Jacob van der Keere veel aandacht in hun teksten A en D, en soms komt daar een korte uitleg bij, zoals: Deselve schiltpadden uut bare schellen gedaen connen ons daermede oock ter zee behelpen, als wij gedaen hebben doen wij laest van daer gecomen zijn, ende vonden deselve zeergoet, maer moet in het souten wel opgelet worden dat het bloet wel uutgeperst wert, ende de beenderen uutgesneden, opdat het sout deselve te beter mach preserveren (D23). Een aparte alinea verdienen de mineralen, want het gonsde in die gewesten van gre tig geloofde geruchten over rijke goud- en zilvermijnen 'ende andere rariteyten van goeden profite' (D26), afkomstig van aanzienlijke, geloofwaardige personen (A9, A12, E25), of van eenvoudige indiaanse slaven. En opnieuw is het Van der Keere die zulke feiten het smakelijkst onder woorden kan brengen: Sommige naettiën slaven van die Portegiesen.seggen dat die indianen daer warcken met gouden brillen, ende dat die principaelste van die indianen op gouden stoelen sitten, ende dat sij daer ver staat hebben om goudt te warcken (BI 0). Uiteraard mogen in dit overzicht de indianen als belangrijke economische factor niet ontbreken, want niet alleen waren zij werkwillig en gedwee, maar ook talrijk en goedkoop. Langs de Amazone en de zijrivieren daarvan woonden honderdduizen den de Portugezen vijandig gezinde indianen, die daarentegen de Fransen, Neder landers en Engelsen door hun vroegere vriendschappelijke handelscontacten een warm hart toedroegen. Zodra die zouden zien dat de Nederlanders de Portugezen hadden verslagen, lag het in de lijn der verwachting 'dat sij vrijwillich onder onse vleugelen sullen schuijlen hun onder onse protectie begheven' (Al 7). En dat zou de WIC tot groot voordeel strekken, omdat hun arbeidspotentieel 'met een geringe penninck' betaald kon worden, 'want sij gewillich voor een bij le een houwmes een geheel jaer souden willen wercken' (Al8). En niet alleen als landarbeiders maar ook als soldaten, zowel in Amazonia als in het Caraïbisch gebied en in Afrika: soo 'tgeviel U.E.E. eenige exploytten te hebben van die revier, ofWest-Indiën soude gelieven te doen ofte te windwaerts naar Afrika kan U.E.E. alteyt eenige duissent indiaenen in haeren dienst hebben sonder eenige oosten; daarvan U.E.E. veel, jae meerder dienst sullen hebben als van sooveel geworven soldaten (C2). Want vanuit Para en Maranhao zou de WIC, net als de Portugezen, ook in West- Indië en aan de Goudkust profijtelijk aan de handel in Afrikaanse slaven kunnen deelnemen:

Archief | 2013 | | pagina 85