AMAZONIA 87 uit Recife uitgezonden invasie-eskader voor Sao Luiz zag ankeren en zijn troepen macht ontschepen. Zijn verzwakte Portugese legertje was niet tegen de vijandelijke overmacht opgewassen, zodat de nu Bento Machiel Pareete genoemde gouverneur van Maranhao al op 30 november de capitulatievoorwaarden moest ondertekenen. Een kopie van die voorwaarden bevindt zich onder signatuur NL-HaNA OWIC 1.05.01.01, inventarisnummer 55, documentnummer 118, in het Nationaal Archief in Den Haag. Dat document bevat slechts drie clausules. In verkorte vorm luiden zij aldus: - de gouverneur van 'tfort sal gehouden sijn alle het canon ende amonitie van oorloge met de sleutels van de forten over te leveren - de inwoonden sullen gehouden sijn tallen tijden daertoe versocht sijnde den eedt in handen van den [Hollantschen] gouverneur te doen - de senhores d'engenhos en hare labradoors sullen aen onse principalen geven 300 kisten suyckeren yder tot 20 arrobas, waervan de repartitie bij hun sellft gemaeckt ende terstont moeten betaelt worden. En omdat Morris in A5 en A21 al had vermeld dat de suikermolens van Maranhao een opbrengst van omtrent duizend kisten suiker per jaar leverden, kan deze oor logsschatting van slechts dertig procent van een jaarproductie niet eens onredelijk hoog genoemd worden. Voor de goede orde zij vermeld dat een 'arroba' het gewicht van vijftien kilo vertegenwoordigt, zodat elke kist 20 xl5, dat wil zeggen 300 kilo suiker placht te bevatten. Gedion Morris, de belangrijkste gangmaker tot de latere Nederlandse bezetting van Maranhao in 1641, keerde in de loop van het jaar 1640 naar Brazilië terug. Daar werd hij aangesteld als 'commandeur der Brasilianen' in Ceara, en vervolgens ook in Maranhao. In die periode werden de indianen uit die gewesten zo zwaar door de Nederlanders gediscrimineerd, vernederd en uitgebuit, dat zij na de vlucht der Hollanders uit Sao Luiz aan het begin van 1644 massaal tegen hun onderdrukkers in verzet kwamen. In die periode werd Gedion Morris in maart 1644 door opstan dige Cearensische hulpsoldaten uit het Nederlandse leger vermoord. Over dat onderwerp bestaan Braziliaanse studies als van Mario Martins Meireles, Holandês no Maranhao 1641-1644 (1999), en van Guilherme Saraiva Martins, 'Das salinas de Upanema a guerra do Maranhao: Gedeon Morris de Jonge e os indios do Ceara, 1640-1644' (2008). Het onderwerp hoort echter niet bij de zeventiende-eeuwse Zeeuwse activiteiten in Amazonia, zodat wij het hier verder onbesproken laten.

Archief | 2013 | | pagina 89