AMAZONIA 95 Ende bij het raport van verscheijde geloofwaerdige ende aensienlijcke Portugue- sen soo sijnder verscheijden silvermijnen ontrent dese plaetse. Oock om U Edele Eerentfeste met gheen hooren seggen te voldoen, soo verclare ick voor d'oprechte ende onghetwijffelde waerheijt dat ick ten huijse van eenen Alexander hebbe ghe- sien ontrent een halff pont minerael daer gebracht bij seker Portugues om te weten wat het [p. 13] soude moghen houden. Hetwelcke na mijn oordeel een rijcke van silver was, sijnde in het aensien gelijck als affvijlsel van silver is; de clompe ghebac- ken seer swaer ende brickelachtich. Een Engels silversmit die seer ervaren was in het rafineren van minerael daerom hij alom berucht26 was, die oordeelde hetselve mine rael seer rijck van silver, alsoo hij mede daer tegenwoordich was doen het gebracht wert. Dese mijne leght ontrent vier mijlen van Para. Daerna sijnde ghelogeert in seker indiaens dorp genaemt Orijtupe27 ofte Craijenbosch, alwaer mij vindende in seker oude kercke gemaeckt bij d'indiaenen, waervan de vloer een voet was ver- hoocht met seker roode aerde, hebbe aldaer met mijn eijghen handen opgenomen de quantiteijt van ontrent vier oneen puer quicksilver dat uut de voorszegde roode aerde voortquam ende opgeworpen was. Ontrent vier-en-twintich mijlen van Para naer het noortwesten leght een schoone riviere ghenaemt de riviere van Commita28, bewoont met vijfthien a twintich Por- tuguesen ende ettelijcke duijsent indianen, soo slaven als vrije sijnde, verdeijlt op ses indiaensche dorpen en ettelijcke hoffsteden. Dese riviere is seer bequaem lant voor taback en suijeker, en hier wort [p. 14] jarelicx ontrent tweeduijsent rollen seer goede taback ghemaeckt. Hier wast oock veel suijekerriet, en doen ick daer was wert er groote preparatie ghemaeckt om een suijckermolen op te rechten, die al halff opgemaeckt was. Van dese plaetse comt den besten taback die in geheel Brasilië wast, en daer groeijt veel catoen ende orane. Welcke riviere en gevolge men lichtelick soude connen veroveren doordien hier gheen forten en liggen, ende heel weijnich wacht gehouden wort. Ende in augusto ofte september worden de goede ren in caravellen afgescheept naer Lisbonen. Ende omdat dese riviere seer ghenoe- chelijck ende vruchtbaer is, soo placht de gouverneurs sone sijn residentie daer te houden; maer tsedert zijns vaders doot is hij vertrocken naer West-Indiën, gelijck vooren geseght hebbe. Dese riviere is seer overvloeijende van allerlei) lijfftochte, en sonderlinghe van schoone gesonde riviervisch. Voorders ontrent ses daeghen reijsen naer het noortwesten van Commita leght de Capitanie van Corpanie29, ende is een indiaens dorp alwaer de Portuguesen een kleijn fort ghemaeckt hebben, ophebbende twee ofte drie isere gotelinghen en wel dertich soldaten om 'tselve te defenderen, dewelcke onder haer subiectie hebben ettelijcke duijsenden indianen, verdeijlt op verscheijden dorpen \p. 15] ende hoff- steeden. Hier wort jarelicx wel ruijm duijsent rollen taback ghemaeckt. Hier wast oock overvloedich veel cottoen en anotte, oock veel ende verscheijden soorten van goet hout; ende is heel goede gront voor suijekerriet, gingiber en aller dinghen die men daer soude willen planten. Dese plaetse heeft insgelijcx overvloet van lijff tochte. Dit is soo in 't korte van alle de plaetsen gelegen in Noort-Brasiliën ende de rivie re van d'Amazones alswaer de Portuguesen eenighe wooninghe hebben. Uijt alle dewelcke ick U Edele Erentfeste wil gebeden hebben aen te mereken dese generale poincten:

Archief | 2013 | | pagina 97