AMAZONIA 97 t'Hamborch voor 28, 30 en meer stuijvers hebbe vercocht - cottoen, orane, indigo, schoone orangie, verwe, verscheijden oliën en costelijcke balsems, gingeber, gomme en verscheijden soorten van goet hout. Ende dat meer is en buijten alle twijffel, sou- den door industrie en neersticheijt verscheijden silver- ende andere mijnen mogen ontdeckt worden, ende jaerlicx eenighe quantiteijt van ambergrijs gevonden wor den. Sonderlinghe is considerabel dat U Edel Erentfeste van alle de vremde natiën die daer omliggende sijn met duijsenden slaven [p. 19] souden connen ruijlen, dewelcke U Edel Erentfeste (indien U Edel Erentfeste deselve daer te lande niet en souden willen ghebruicken) souden connen vervoeren naer Phernambucq, gelijck de Portuguesen voor desen hebben gedaen aleer den oorlogh in Phernambucq31 aenginck, dewelcke haerlieden meeste negotie was. Ten anderen ghelieven U Edel Erentfeste te considereren wat een groot secours de voorszegde plaetsen voor U Edel Erentfeste souden sijn dat alle de schepen die van Phernambucq te lijwaert32 souden willen gaen, daer souden connen ververschen en victuailleren. Jae, men soude heele schepen met victuaille van daer naer Phernambucq connen senden, ende alsoo dienen als een brootschappraij voor Brazill.33 Bovendien: hier zijn verscheijden plaetsen ende rivieren dewelcke noijt en sijn ghe- discouvreert als ten deele; vooreerst de vermaerde riviere van d'Amazones, dewelcke haren oorsprongh heeft uit de goutrijcke bergen van Peru34 alwaer ontwijffelick meer schatten verborgen als er tot noch toe ontdeckt zijn. Want de Portuguesen voor waerachtich relateren dat d'indianen boven in de riviere veel gout en silver hebben. Dit zijn de bergen uijt dewelcke de coninck van Spaengen zijn ontellijcke schatten heeft gehaelt \p. 20f mette welcke hij de heele weerelt gourmandeert35 en quelt. Verhoope dat U Edel Erentfeste mettertijt soodanige profijcten uit deselve lan den soudt putten die alle de Nederlanden souden verrijcken, tot wekken einde ick dese bescheeden hier gedienstelijck aen U Edel Erentfeste presentere omme U Edel Erentfeste tot de veroveringe derselve te bewegen; ende alsoo can de riviere van d'Amazones lichtelick bij U Edel Erentfeste werden gediscouvreert, door wel cke middel U Edel Erentfeste souden zijn dominateurs van ontellijcke duijsenden indianen die in deselve woonen. Ende opdat U Edel Erentfeste te beter en klaerder souden insien ende mette balance van U Edel Erentfeste wijs oordeel overwegen de treflickheijt en profijtelickheijt van dit voorverhaelde exploict, soo en hebbe ick niet connen nalaten de profijcten te notificeren, te weeten van de goederen die U Edel Erentfeste in de Marian en Para onghetwijffelt ghereet suit vinden daer com- mende in meije ofte junij, aleer de schepen deselve vervoert hebben. Eerstelick een menichte stucken van achten36 die de inwoonders van Marian door den handel met die van Phernambucq [p. 21] bestaende in slaven die sij van tijdt tot tijdt daer hebben gesonden, aleer de oorloge in de Capitanie van Phernambuck aenginck. Ten tweede eenige quantiteijt ambergrijs. Ten derden ontrent éénduijsent kisten schoone suijckeren. Wel tweehondertduijsent wegens costelicke taback. Wel vijftich lasten cottoen. Wel thienduijsent ellen cottoenen linwaet. Een groote quan titeijt annotte. Groote quantiteijt van verscheijden soorten van hout, namentlick geelhout, letterhout, pockhout, brasilijhout, ruijckent hout, cidar en meer andere. Quantiteijt van gomme, olie en costelicke balsem, goet om in medicamenten en anderssins te ghebruicken. Veel ammonitie van oorlooghe wel om tweeduijsent

Archief | 2013 | | pagina 99