Mesalliance 118 MEERTENS over de bolwerken, waarvan ook in het donker elke bocht in het pad hem bekend is. Daar stokt ook deze versie en blijft de vraag wat hij ooit met het verhaal beoogd heeft; hij zal het niet alleen maar in fysieke zin bedoeld hebben dat Middelburg maar een kleine stad was. Karel Meertens (1868) en Adriana Mak (1870) waren niet zo jong meer toen ze trouwden. Hij was 31, zij 29. Het waren knappe mensen, schreef hun oudste drie kwart eeuw later. Zijn vader was 'een charmeur die al heel wat meisjes in zijn [ar men] had gehad' voor hij zijn moeder 'avances deed'. Meertens heeft nooit kunnen achterhalen wat zijn ouders heeft samengebracht. Zijn moeder is gevallen voor de charmante, sportieve en trouwens ook nog welbespraakte Karel Meertens. Al had het haar niet aan aanbidders ontbroken, op haar 29e begon de tijd te dringen vol gens haar zoon. De kinderen Mak waren geen van allen erg trouwlustig. Adriana's drie broers waren in de veertig toen ze trouwden; haar twee halfzusters bleven on gehuwd. Het huwelijk tussen Karel Meertens en Adriana Mak was een mesalliance. Adriana's vader was als werfeigenaar een man in bonis en al lijkt hij verder nauwelijks een rol in het Middelburgse sociale, culturele of politieke leven te hebben gespeeld, hij zal enig aanzien hebben genoten. Hij is jarenlang ouderling geweest van de Oostkerk, bestuurslid van een vereniging tegen drankmisbruik en als lid van de Middernachtzending - een in 1888 opgerichte organisatie waarvan de leden pro beerde prostitueebezoekers op hun schreden te doen terugkeren - heeft hij nog gepost voor het enige bordeel dat Middelburg rijk was. Karel Meertens was de zoon van een kruidenier op de Vlasmarkt. Hij doorliep na de lagere school het instituut Van Linschoten in Vlissingen, kennelijk een soort middenstandsopleiding, want hij kwam daarna in de winkel van zijn vader. Adriana Mak had een opleiding gevolgd voor meisjes van de gegoede middenstand. Ze zou enige tijd onderwijs - vooral handwerken - hebben gekregen van de kwekelinge Frederike van Balen-Klaar, die later faam verwierf als auteur van geschriften over vrouwenkiesrecht, onder andere met Aletta Jacobs. Dat verschaft enig cachet aan het beeld dat Meertens' moeder van jongs af aan een onafhankelijke, feministische geest heeft gehad.31 De kwestie van vrouwenkiesrecht leefde in huize Meertens. In 1919, net als student in Utrecht aangekomen, ging Piet na invoering ervan naar een groots opgezette viering van de SDAP, terwijl dat nooit zijn partij is geweest. (Hij was toen trouwens nog te jong om te mogen stemmen; de stemgerechtigde leeftijd ging toen bij 24 in.) Grootvader Meertens was begin jaren negentig al overleden. Zijn weduwe zette met haar zoon Karel de kruidenierswinkel in het pand In den Gekroonden Moriaan aan de Vlasmarkt voort. In 1900, negen maanden na de geboorte van Piet Meertens, trok ze zich terug uit de zaak en verhuisde Karel de winkel en zijn gezin naar het huis Arnemuyden ook op de Vlasmarkt, nummer 28. Daar zou het gezin tot 1913 blijven wonen, toen Karel Meertens het gruttersbedrijf vaarwel zegde en in het verzekeringswezen ging. Adriana was beneden haar stand getrouwd en heeft haar gevoelens wat dat betreft

Archief | 2015 | | pagina 120