136 MEERTENS op een veel groter pand aan de overzijde, dat bij kamerverhuur veel meer zou op brengen. Er woonde op dat moment nog een zeer oude dame, van wie bekend was dat ze ernstig ziek was. Elke ochtend keek ze na het opstaan of de gordijnen waren neergelaten, ten teken dat de oude dame de geest had gegeven. Mevrouw D.D. de Maret-Tak, overleed in mei 1914 op 93-jarige leeftijd.68 Ruim een half jaar later kocht Karel Meertens het pand; op 1 april 1915 betrok de familie Dam G 96. Afb. 4. Wijnkoopershuis op de Dam. Woonhuis van de familie Meertens 1915-1919. Zeeuws Archief, HTAM-A-167. Het in Lodewijk XIV-stijl opgetrokken Wijnkoopershuis mocht in elk opzicht een monumentaal pand genoemd worden, afgebeeld in het boek over oude huizen in Middelburg van Meertens' latere vriend, de archivaris Unger en ook in een over zichtswerk over Nederlandse bouwkunst, en het lijkt bovendien veel groter te zijn geweest dan Arnemuijden op de Vlasmarkt.69 Meertens' moeder was vooral gechar meerd van het feit dat dit huis een grote deur had in het midden van de voorgevel. Zo'n huis had ze altijd al willen hebben. Het had volgens Meertens de mooiste ge vel aan de zuidzijde van de Dam. De deur bevond zich in een travee met daarboven een rijk versierde kroonlijst. Aan beide zijden van de ingang bevonden zich twee hoge ramen; de voorgevel had veertien vensters. Het pand telde drie verdiepingen en een grote zolder en het was minstens tweemaal zo breed als de meeste panden op De Dam. Aan de achterzijde had het pand een grote tuin, die nog breder was dan de voorgevel. Dam G 96 was in 1723 gebouwd door het wijnkopersgilde. Er is onduidelijkheid over de functie van het pand, maar het is mogelijk van het begin af aan in gebruik geweest als herberg en logement. De kamers van alle vier de Meertenskinderen - op zolder - hadden nog nummers op de deur staan. In de achttiende eeuw werden er regelmatig veilingen gehouden en soms concerten gegeven.70 Van een mogelijk

Archief | 2015 | | pagina 138