174 JAARVERSLAGEN 2014 Kunst, kunstnijverheid en historische voorwerpen De conservator, drs. C.E. Heyning, bericht als volgt: In het verslagjaar werd verder gewerkt aan het vervaardigen van een digitaal bestand van alle in de loop der eeuwen aan het Genootschap geschonken zaken, alsmede aan de ontsluiting van de collectie. Aan verschillende instellingen en personen wer den inlichtingen over de collectie verstrekt. In mei 2014 werd ten behoeve van het project Zeeuwse Ankers meegewerkt aan de opnames voor een kort filmpje over de collectie van het Zeeuws Genootschap. Deze video werd door Omroep Zeeland uitgezonden op 27 mei en is nog steeds te bekijken op www.zeeuwseankers.nl. Op 7 mei werden de twee portretten van Hesther en Catharina Roman door Willem van Mieris uit 1688 tijdens een feestelijke bijeenkomst in het stadhuis officieel door jhr. en mevrouw Van Citters aan het Genootschap overhandigd. De heer J-M.A.T.F.H. van Haart hield ter gelegenheid hiervan een causerie over de familie Roman. De portretten die in het bruikleen aan het Zeeuws Museum zijn ingeschreven als G14-001 en G14-002, zijn in onderbruikleen aan de Gemeente Middelburg gegeven en worden permanent tentoongesteld in het oude stadhuis op de Markt. Op 23 mei werd de terugkeer van het achttiende-eeuwse planetarium van Johan Adriaan van de Perre in de hal van het Zeeuws Archief in kleine kring gevierd. Dankzij de gulle giften van een aantal Genootschapsleden en de Stichting Wim de Graaf Foundation kon het planetarium, dat het Middelburgs Departement van het Genootschap op 5 januari 1791 ten geschenke kreeg, door uurwerkmaker J. Stins weer geheel in orde worden gebracht. Het raderwerk loopt weer, de planeten draaien weer in hun banen om de zon. Ook het meubelstuk zelf werd waar nodig hersteld. Bij deze gelegenheid hield dr. H.J. Zuidervaart een korte inleiding over het object. In juni 2014 werden de schilderijen die eigendom zijn van het Genootschap in ver band met de opnames ten behoeve van de film over Michiel de Ruyter tijdelijk uit de Burgerzaal in het stadhuis verwijderd. In juli bezochten Canadese nazaten van de heer J. Traas het Zeeuws Museum waar zij de presentatie door het museum van de stukken die zij het Genootschap in 2013 hadden geschonken, bekeken. In oktober werden van H. Rentmeester twee beschilderde aardewerken spelden- bakjes uit de nalatenschap van E.W. van der Werff en WJ.M. van der Werf uit Wolphaartsdijk ontvangen. Deze vormen een leuke toevoeging aan de collectie Zuid-Bevelandse streekdracht. Bij een aantal stukken uit de collectie moest helaas geconstateerd worden dat de toestand waarin zij verkeren, sterk is achteruitgegaan. Offertes zijn gevraagd om het scheepsmodel G1905, daterend uit de late negentiende eeuw weer in orde te brengen. Ook de consolidering van het grote regentenstuk van J. Palthe (G11- 003) bleek lastiger dan gedacht. De uitgebrachte offerte bleek op basis van foto's te zijn uitgebracht en daardoor veel te laag ingeschat. De kosten om dit werk weer toonbaar te maken bleken vele malen hoger dan het door de Stichting Godshuizen toegezegde bedrag. In de loop van 2015 zal besloten worden wat met dit schilderij moet gebeuren. Op de Algemene Ledenvergadering van december werd M. Gossije tot conservator historische voorwerpen benoemd. Zij zal zich vooral met archiefonderzoek naar objecten uit de collectie gaan bezighouden.

Archief | 2015 | | pagina 176