JAARVERSLAGEN 2014 175 Volkenkundige voorwerpen De conservatoren drs. F. van der Doe en drs. E.J.M. van der Geest berichten als volgt: Aan de Genootschapsdag in het Zeeuws Museum op 25 januari werd door de conser vatoren medewerking verleend. Aan de hand van de voorwerpen in de Wonderkamers werd de bezoekers verteld over het ontstaan van de Genootschapscollectie en de verzameling volkenkundige voorwerpen in het bijzonder. In het kader van de herdenking van de afschaffing van de slavenhandel in Nederland in 1814 was in de Zeeuwse Bibliotheek van 3 tot 28 juni een kleine tentoonstel ling georganiseerd. Uit de verzameling volkenkunde werd het stuk olifantstand met een kogel daarin afkomstig uit het pakhuis van de Vlissingse slavenhandelaar Louyssen en geschonken door scheepschirurgijn Gallandat geëxposeerd, alsmede acht goudgewichtjes uit de schenking van C.J.M. Nagtglas, gouverneur van de Nederlandse Bezittingen ter Kuste van Guinea (het huidige Ghana). De bij de schenking Nagtglas behorende handschriften in de Zeeuwse Bibliotheek zijn in het verslagjaar in het kader van een landelijk archievenproject slavernij en slavenhandel geconserveerd en gedigitaliseerd. In de Zeeuwse Bibliotheek waren van 15 november tot 27 december nog meer voorwerpen te zien uit de verzameling volkenkunde. Het waren de schenkingen aan het Genootschap in de jaren 1884-1887 van Pieter Simon Hamel (1845-1900), consul-generaal in Bangkok, en van zijn zwager Huibert Pieter den Bouwmeester (1853-1913) uit Middelburg. De aanleiding voor de tentoonstelling was de pu blicatie Tropenjaren. In het spoor van P.S. Hamel, consul-generaal in Afrika en Azië in de negentiende eeuw van Hans Walraven en Jolenta Weijers (Nijmegen 2014). Walraven, oud-journalist van De Gelderlander, schrijft in het boek over een opmer kelijk manuscript van zijn in Breskens geboren overgrootvader Hamel met daarin notities van een geheime reis in West-Afrika. Walraven deed de reis opnieuw en ontdekte dat zijn voorouder, ooit begonnen als onderwijzer in Groede, uitgroeide tot een belangrijke Nederlandse diplomaat. Hamel kwam regelmatig terug naar Zeeland en was lid van het Zeeuws Genootschap. Tijdens zijn verblijf in Azië stuurde hij diverse voorwerpen naar Middelburg met als doel het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek naar tradities en gewoonten in Siam (Thailand) en China. In navolging van zijn zwager werd Den Bouwmeester eveneens lid van het Genootschap en schonk hij ook enkele volkenkundige objecten. Op de expositie werd een selectie van die schenkingen getoond: een beschilderd stenen beeldje van een Aziatische olifant (dat zelfs de PZC haalde), twee porseleinen Siamese speel- munten (pees), een bundel in Siamese taal beschreven lontarbladen en een model van een prauw uit Ceylon. Het onderzoek naar Hamel en de daaropvolgende ten toonstelling leidde tot de ontdekking dat het vergulde Boeddhabeeldje in de vitrine van de Wonderkamers in het Zeeuws Museum een schenking van Hamel is. De twee Siamese munten zijn teruggevonden in de muntenverzameling en zijn nu geïdentificeerd als het 'stel munten' van Den Bouwmeester. In 2010 was er een aanwinst via de kleindochter van de in Vlissingen geboren Nederlandse consul-generaal in Turkije, Theunis Jacobus Johannes van Uije Pieterse (1855-1922), die in 1906 een aantal Turkse voorwerpen aan het Genootschap had geschonken. Christina van Uije Pieterse schonk het Zeeuws Genootschap het ca. 0,4 meter omvattende familiearchief en zij legateerde een aantal Turkse voorwer-

Archief | 2015 | | pagina 177