176 JAARVERSLAGEN 2014 pen van hem. In 2012 was haar wens de voorwerpen na te laten aan het Zeeuws Genootschap geformaliseerd in een akte van schenking. Zolang zij leefde zouden de voorwerpen in haar huis te Warnsveld blijven. Na haar overlijden in de zomer van 2014 zijn de voorwerpen overgebracht naar Zeeland. Het gaat om een ingelegd houten doosje, een houten achtkantig theetafeltje en een houten koranstandaard. Er is een ingelegd houten fotolijstje en een sigarettenzakje met kraaltjes versierd voorstellende een huis met Turkse vlag. Verder zijn er drie kleine bewerkte messing voorwerpen gebruikt voor reukwaren: parfumflesje (zonder stopje), potje met dek sel en vijzeltje met stamper. Ten slotte is er een collage van sieraden uit Klein-Azië. Tevens zijn nagelaten een ingelijst geschilderd familiewapen 'Pieterse' op papier en twee glas-in-lood familiewapens, namelijk 'Pieterse' en 'v.d. Oudendijk Pieterse'. Voorts zijn enige nog gevonden foto's en briefjes toegevoegd aan het familiear chief in het Zeeuws Archief. Tevens is het ook al in het jaarverslag over 2010 ge noemde schilderijtje van een hoogaars op de rede van Vlissingen door J.F. Schütz overgedragen. De voorwerpen zijn overgebracht naar het Zeeuws Museum en vor men een welkome aanvulling op de rijke en gevarieerde collectie van het Zeeuws Genootschap. Het is opmerkelijk dat dit jaar twee Zeeuwse consuls in de aandacht kwamen, die overzee de hoogste diplomatieke functie vervulden in ongeveer dezelfde tijd. In 2015 zal in Zeeland wat uitgebreider stil worden gestaan bij de voorwerpen afkom stig van Hamel en van Van Uije Pieterse. Archeologische voorwerpen De conservator A. Feldbrugge bericht als volgt: Afgelopen jaar is een begin gemaakt met het bekijken en registreren van de objecten in de depots van de SCEZ en het Zeeuws Museum. Onderzoek in de notulen en oude rapporten van het Genootschap leverde veel bruikbare gegevens op om de col lectie op waarde te kunnen schatten. De belangrijkste bevindingen waren: - De archeologische collectie van het KZGW bestaat uit een aantal zeer interessante deelcollecties. Om deze goed te ontsluiten moet er nog veel gebeuren. - Sinds 1982 ligt de archeologische collectie in Middelburg op twee plaatsen. Deze fysieke splitsing is onhandig, maar niet onoverkomelijk: de gebouwen liggen op vijf tien minuten loopafstand van elkaar in de binnenstad van Middelburg. Lastiger is het, dat beide instituten een eigen registratiesysteem hebben sinds de overgang van kaartenbakken naar digitale databases. Het Museum hanteert het AdLib Museum Plus-systeem, het ZAD werkt met The Museum System (TMS). De oorzaak van dit verschil is een heel logische, de twee instituten hebben een verschillende taak ten aanzien van de Genootschapscollecties: het Zeeuws Museum heeft de opdracht om de voorwerpen te beheren en tentoon te stellen, het ZAD heeft een depottaak en een uitleenfunctie. De twee databases zouden tezamen alle gegevens van de ar cheologische collectie moeten bevatten, maar een eerste inspectie in 2014-2015 wees uit dat dat nog niet het geval is. - Bestudering van de registratie wees uit dat er sinds het opzetten van de archeolo gische collectie, rond 1848, zeker twintig verschillende systemen gehanteerd zijn: de conservatoren van dienst hielden de aanwinsten van de archeologische collectie ieder op eigen wijze bij. De eerste vier registraties werden in catalogusvorm uitge geven, waarvan de laatste van 1890 dateert. Sindsdien is er geen allesomvattend

Archief | 2015 | | pagina 178