178 JAARVERSLAGEN 2014 zoek van zijn masterscriptie, 'A compositional analysis of copper alloys from Early Medieval Domburg', verwerkt worden. We hopen met een verbeterde ontsluiting van de archeologische collectie meer belangstelling van wetenschappers te trekken. Het XRF-onderzoek was alvast een mooi, leerzaam èn gezellig begin. Natuurhistorische voorwerpen De conservator drs. G. R. Heerebout bericht als volgt: In het verslagjaar werd de inventarisatie van de naturalia voorgezet. Daarbij val len de volgende bijzonderheden te vermelden. Bij het opnieuw beschrijven van de eieren bleek dat er meer aanwezig waren dan in 1882 oorspronkelijk beschreven en gepubliceerd zijn. Kennelijk was het bestaan hiervan destijds niet bekend bij het museum. Ook de zeepokken werden beschreven. Interessant daarbij was een vondst van de gekerfde zeepok Balanus crenatus) uit het Kanaal door Walcheren, uit de tijd dat het gemaal De Boreel nog niet gebouwd was (1929) en dit kanaal nog zeewater bevatte. Uit het kanaal zijn uit die tijd meer zeedieren in de collectie aanwezig, zoals een zeedonderpad (Myoxocephalus scorpius), lipvis (Labrus bergylta), vorskwab (Raniceps racinus), zakpijp (Ascidiella aspera), zeeanjelier (Metridium senile), brood spons (Halichondriapanicea). Door de lozing van polderwater vanaf 1930 werd het Kanaal door Walcheren brak en ontstond er een andere flora en fauna. Aan de collectie werd toegevoegd een exemplaar van de tropische tulpzeepok (Balanus tintinabulum), afkomstig van wat grondverzet bij De Punt te Middelburg en geschonken door de conservator A. Feldbrugge. Het is typisch een soort die veel voorkwam als aangroeisel op schepen die vanaf de zeventiende eeuw uit West- Afrika kwamen. Tegenwoordig is de soort kosmopolitisch. Ongetwijfeld is de pok bij De Punt terechtgekomen bij het schoonmaken van een (zeil?)schip. De conservator voegde een paar exemplaren van een soort zeespin (Ammothea hil- gendorfi) aan de verzameling toe, een soort die nog maar sedert kort in Nederland voorkomt. De dieren werden verzameld onder de Zeelandbrug nabij Zierikzee in de rommel in een kreeftenkorf. Op de ledendag van het genootschap in oktober werd het gerestaureerde vlinder kabinet, tezamen met conservator drs. Ronald Rijkse, getoond. In december ver scheen hierover een publicatie in het tijdschrift Zeeland. Tezamen met de conser vatoren M. E. J. Bosselaers en J. P. Bekker werd in het tijdschrift Lutra een artikel gepubliceerd over een schedel en een schedelfragment van de snaveldolfijn (Steno bredanensis). Natuurhistorische voorwerpen, onderafdeling Mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: De bottenvistocht van 5 juli, die ondanks het regenachtige weer toch veel deelne mers trok, leverde naast de algemene soorten maar weinig interessante aanwinsten op, een klep Glycymeris obovata ringelei, een klep Venus casina en twee fragmenten Pseudamussium princeps en een fosforiet kern van een Glossus soort. Nu werd er ook weer een mooie fosforiet kern van de krab Coeloma opgevist. Er werd weer een grote harde zandsteen met graafgangen van een spookkreeftachtige Ophiomorpha of Thalassinoides opgevist waarin ook nog duidelijke gelaagde sedimentafzettingen te

Archief | 2015 | | pagina 180