180 JAARVERSLAGEN 2014 nu wachten op de 'publicatie' van de digitale bestanden op de site Europeana.eu. Wanneer dit zal zijn is momenteel moeilijk te zeggen, want er zijn nog andere gro tere nationale collecties bij dit project (Slavernij en slavenhandel) betrokken. Naar aanleiding van een weblog op de site van de Zeeuwse Bibliotheek van Liesbeth van der Geest (conservator Bijzondere Collecties) ontstond er contact tussen haar en oud-journalist Hans Walraven, die een onbekend reisjournaal uit 1877 heeft ge vonden van zijn overgrootvader Pieter Simon Hamel, geboren te Breskens in l845, uit de tijd dat deze als consul aan de Goudkust werkte en de eerder genoemde C.J. Nagtglas daar gouverneur was. Walraven heeft over deze Hamel, die ook lid was van het Zeeuws Genootschap, een boek gepubliceerd, Tropenjaren, waarin ook de twee brieven van hem aan Frederik Nagtglas ter sprake komen, die in de handschrif tencollectie van het Genootschap aanwezig zijn. Ook schonk hij volkenkundige objecten aan het Genootschap (nu in het Zeeuws Museum). Al met al een goede reden om op 15 november de boekpresentatie in de Zeeuwse Bibliotheek te laten plaatsvinden. De voorzitter van het Genootschap, mr. M.M. Steenbeek, nam het eerste exemplaar in ontvangst. De conservatoren Boeken en Handschriften hebben twee boekverkopingen geor ganiseerd met materiaal uit de uitpuilende kasten in de conservatorenkamer in het Zeeuws Archief. Deze boeken zijn meestal binnengekomen als bewijsexemplaren in verband met het gebruik van afbeeldingen uit de Genootschapscollecties. Na schif ting door de leden van de Coördinatiecommissie Verzamelingen zijn alleen de voor de conservatoren nuttige boeken achtergebleven, alsmede voor zover aanwezig alle Genootschapspublicaties (boeken en tijdschriften). Boeken die niet in de Zeeuwse Bibliotheek aanwezig bleken, zijn daar heen gegaan evenals boeken die op de stu diezaal van het Archief van nutte konden zijn. De overgebleven doubletten zijn vervolgens door beide conservatoren van een 'schappelijk' prijsje voorzien. Deze beide boekverkopingen (10 oktober Vrijwilligersmiddag in het Zeeuws Archief en 17 december Algemene ledenvergadering) leverden een bedrag op van 297,50. Dit bedrag komt ten goede van het Verzamelingenfonds. Een aantal vragen over de handschriftencollectie zijn schriftelijk, telefonisch of per e-mail afgehandeld waaronder een vraag betreffende de inhoud van een inscriptie in het album amicorum van de predikant Aegidius Becius (1587 - 1643) van de in 1573 te Veere geboren Jacob Campe (hs. 6358). Er waren dit jaar, helaas, geen schenkingen of aankopen. Ook waren er weer de tweejaarlijkse bijeenkomsten met de conservatoren van de Zeeuwse Bibliotheek, Marinus Bierens en Liesbeth van der Doe-van der Geest, waarin op informele wijze informatie werd uitgewisseld over de stand van zaken voor wat betreft boeken en handschriften van het Genootschap. Deze samenwer king tussen bruikleengever en bruikleennemer verloopt nog steeds uiterst plezie rig. Ruilabonnementen De conservator G.G. Trimpe Burger-Mekking bericht als volgt: Zoals de laatste jaren is ook in 2014 het adressenbestand van het ruilverkeer inge krompen. Steeds meer instituten gaan over op digitale publicaties. Ook de hoge verzendkosten spelen dikwijls een rol. Als enige tijd niets van een ruilpartner ont vangen wordt zonder bericht van opzegging van het ruilabonnement, krijgt die met

Archief | 2015 | | pagina 182