56 REDELIJKE REYZE Bahama'ff Cuba Isia Hispaniola Port Royal Bajo Nuevo 300 mijl Isia Margarita Isia Fuerte 'Cartagena Colombia Venezuela Kaart 3. De Caraïbische Zee: december 1738 maart 1740. orde te brengen. Er was veel rekenwerk gemoeid met de verkoop, vooral wanneer het textiel aan de el betrof. Op de factuur en in het cargaboek waren de afmetin gen van de textielgoederen genoteerd in ellen of aunes en de inkoopprijzen ervan in Vlaamse ponden (met hun onderverdeling) of in guldens en stuivers.72 Bij de inkoop werd nergens vermeld welke el gebruikt werd. Daar de textiel via de relaties in Amsterdam was ingekocht, is waarschijnlijk de Amsterdamse el van ca 69 cm gehanteerd, al konden verschillende stoffen wel eens met verschillende ellematen worden afgemeten.73 De verkoop ging echter in Spaanse varas. Bij de meeste arti kelen was 1 aune ongeveer 0,81 vara. Dat zou betekenen dat de vara ongeveer 85 cm was. De betalingen - en trouwens alle overzeese transacties - werden in pesos en realen geadministreerd. Gelukkig hoefden deze bedragen niet teruggerekend te worden naar ponden of guldens, maar de aantallen aunes of ellen aan de debet zijde van de boekhouding dienden toch wel overeen te komen met de varas aan de creditzijde. Als voorbeeld twee bladzijden uit het cargaboek van de Eendracht. Het betrof een partij 'Haarlemse Streepen', bestaande uit elf pakken waarin bij elkaar 94 stukken textiel waren verpakt, totaal 8.071 aunes lengte, ingekocht voor 5 13/16 stuiver per aune. De totaalwaarde ervan stond aan de debetzijde genoteerd in pon den Vlaams: 390.18.8. De partij werd verkocht voor drie verschillende prijzen: 1.126 varas voor 1 3A reaal per vara; 1.222 varas voor 2 reaal per vara en 4.189 varas voor 2 Va reaal per vara. Bij elkaar hadden 6.537 varas 8.071 aunes) 1.729 pesos en 7 realen opgebracht.74 Dat wil niet zeggen dat er maar drie keer 'Streepen' verkocht werden, de verkoop kon op verschillende plaatsen in meerdere stukken zijn geweest. Van elke transactie werden direct aantekeningen gemaakt. Vervolgens werden deze per dag of per periode van een paar dagen op eenzelfde ankerplaats per soort artikel samengevat in het 'Kladboek van de Negotie'.75 De secretaris van de Eendracht noteerde in de marge van dezelfde bladzijden wat ter plekke was in gekocht en voor hoeveel, eveneens uitgedrukt in pesos en realen. De secretaris van de Jonge Jacob gebruikte daar een aantal bladzijden achterin zijn kladboek voor.76

Archief | 2015 | | pagina 58