REDELIJKE REYZE 81 vaderlandse prijsen aan capteijn Evert Blonkebijl en daarvoor overneemt mede onder behoor lijk handschrift retouren, 'tzij cacao, tabak, huijden, contanten off wat het soude mogen wesen, alles te calculeeren op de inkoopsprijsen, en dat alsdan voornoemde capteijn Megem met sijn schip den Eendragt ten eerstens met allen spoed naar huijs wert gesonden, tenwaare dat gij de negotie soo abondant vonden, 't zij boven ofte op de benedenkust ofte wel in de Marseniljas, dat gij konde bereekenen van 3 a 4 weeken nog bij den anderen te blijven dat dan samen sou den konnen repatrieeren dan hadde de directeuren liever dat gij in soo een geval met malkan- dere repatrieeren en dat dan ijder met sijn eijge vernegotieerde carga na huijs quamen. 4e Den capteijns sullen geobligeert wesen in de te doene negotie den opperstuurman d'concert te gaan sooverre dat hij alle avonden met den stuurman sal moeten collationeeren wat goederen dien dag sijn vernegotieert en wat daervoor is genegotieert en waar die goederen sijn geborgen, teneijnde bij het onverhoopt overlijden van de capteijn den opperstuurman in staat mag sijn omme bij sijn arrivement een pertinente memorij van dag tot dag wat is gepasseert aan de directeuren kan overgeven en behoorlijk rapport en verantwoording van de gedaene negotie dog 'tgeen den opperstuurman ook bij dese wel exacktelijk werd aanbevolen na te komen off bij faute van dien sijnen te goed hebbende maandgelden etc. ten profijte van de Compagnie te verbeuren. 5e Indien het mogt gebeuren dat een van de capteijns gedurende reijs quam te overlijden soo is de begeerte en wel expresse ordren van de directeuren dat alsdan de commandeerenden cap- teijn geen negotie hoe gering deselve ook souden mogen wesen sal vermogen te doen als met communicatie van de opperstuurman die in rang is opgeklommen, en sal door den gemelde stuurman een nette notitie van de negotie werden gehouden op verbeurte van sijn recognitie en maandgelden als art. hier boven. 6e Ende uwen werden op het hoogste gerecommandeert, bij aldien op de boven ofte beneden kus ten geen negotie na genoegen hebben kunnen optineeren en daardoor genootsaakt sijn na de Marseniljas te loopen als dan aldaar sooveel Havana huijden en Havana blaar tabak in te kopen als maar eenigsins doenelijk is, doordien men hier op den de contanten alhier altijds veel geld verliesen moet, en soo het mogte gebeuren (soo als wij hopen) dat daar negotie vond om uwen carga aldaar te debiteeren, soo mogen d'heeren directeuren wel lijden uwen op UEL. thuijsreijs het eijland St. Domingo aan doet en dat daar uw ligt gelt aff te setten voor indigo en goede re flectie op den indigo, en bijsonder het vaatwerk te nemen dat niet vogtig en is, opdat die in sijn qualiteijt soo veel niet vermindert, maar moet wel sorgen dragen, dat gij uwen saken daar wel overlegt om in geen moeijelijkheijd te geraken en uwen dient voor al in agt te nemen dat aan Cuba tragt te krijgen goede en frisse Havana taback en soo het wesen kan hoe meer lange stee- len hoe beter en sooveel mogelijk in haere cabessen te laeten, bijsonder de lange steelen en soo te stouwen en vast te persen dat niet droog werden, soo die uwen niet te hoog in prijs komen te staan, want sooals Uwlieden weet sijn deselve hier meest getrocken en omtrent de huijden moet gijlieden ook tragten soo veel gave in te kopen als maar eenigsins in uwen vermogen is, want dat hier veel aan den verkoop scheelen kan. 7e Uwen sult in de negotie leggen overal op uwen hoeden sijn om door geen vaartuijgen overrom pelt te werden en tot dien eijnde vaartuijgen aan uwen boort komen als vriend die wel doen vi siteeren en ondertussen in uwen schepen alles tot defensie nodig hebbende, egter gebruijkende alle middelen van sagt onthaal die wegens negotie aan uwen boort komen, overleggende altoos

Archief | 2015 | | pagina 83