82 REDELIJKE REYZE met uwen officieren op dat die mede kennis van saken krijgen te meer doordien de Compagnie met uwen en officieren het contract hebben aangegaan dat uwen van de winst die op de reijs gemaakt worden portie sullen hebben en daarom als den gemeen intrest en soo het mogten te komen te gebeuren dat gij ofte ijmand van uw beijde door eenigte schepen ofte vaartuijen wierden geataqueert (dat niet en hope) soo belasten de heeren directeuren uw wel expresselijk van malkanderen als brave en eerlijke luijden tot het laaste toe bij te staan om meesters goe deren te defendeeren en te conserveeren en soo in soodanig geval ijmand van uw beijde hier omtrent in sijn pligt komt te manqueren sal soodanig capteijn sijn gagie en recognitie werden geconfisqueerd en voor een lasie werden weg gejogen sonder oijt de Compagnie meer te mogen dienen. 8e Uwen wert op het hoogste gerecommandeert geen credit te geven aan wien het ook coude mo gen wesen buijten uwe scheepsboort off sulkx sal voor uwen reecqeningen sijn dat meest altijt werd ondervonden dat die penningen quit sijn. 9e Uwen moet in allen gevallen wel uwen hoeden sijn en geen vlaggen betrouwen, want men kan niet weten wat verandering in uwen absentie in Europa kan voorvallen en daarom moet gijlieden om geenen redenen uijt uwen scheepen gaan, soo egter om saken van belang eenige presentie nodig was, soo sent eener uwer stuurluijden en voors gebruijken in alles zoldaat- en zeemanschap. 10e In het uijtgaan off thuijskomen moeten UEL. soo veel doenelijk eenigte havens mijden die buijten uwe negotie sijn maar soo gijlieden door tegenspoet daartoe genootsaakt mogt werden kund bij dien occasie soo daar geld nodig had voor reecqeninge de Commercie Compagnie trekken op Londen art. 2 is gemelt tot Lisbon op d'heeren Greve, Rettel en Wobbe op Curasao op d'Heeren Pieter en Nicolaas Diedenhove. 11e Bij alle voorvallende occasie moet gijlieden niet nalaten de Compagnie te schrijven en telkens daar copie van vorige brieven bij doen nevens een notitie wat goederen gijlieden vernegotieert hebt, en ook de gesteltenis van uwen schepen en volk te melden opdat de directeuren kennis van saken mogen hebben om haer Edelen daarna te mogen reguleeren, dat ten geenen deele sal hebben aan ijmand wie 't ook zij te schrijven off kennis te geven van uwen negotie retouren en desseijnen, waar na toe dunkt te zeijlen als alleen aan de directeuren uwen heeren en meesters. 12e Den capiteijns sullen op haren arrivement ten ersten overgeven een ordentelijk boek wegens haeren gedaene negotie nevens haaren reëel kladtboek off dagelijks boek alsmede haeren jour naal en scheepsinventaris op peene soo in gebreken komt te blijven dat haeren maandgelden sal sijn geconfisqueerd ten profijten van d'Compagnie. 13e Ende wijl gijlieden versien sijt van een paspoort tegen de Algerijnen en moet wel behoorlijk bewaert worden omdat die ten tijden van uwen arrivement (dat God geve) wederom aan den Raad moet werden gegeven, maar moet wel opserveeren daaromtrent te handelen als het placaat van haar Hoog Mogenden melt waar van gijlieden een exemplaar mede hebt. 14e Nademaal de West-Indische Compagnie begeert dat wanneer gijlieden met eenig retour aan Curasao komt, uwen geobligeert sullen sijn onder solemneele eeden te verklaren de juiste kwantiteijt van uwen retourenen naardien dat voor de Compagnie seer nadeelig souden sijn, en

Archief | 2015 | | pagina 84