REDELIJKE REYZE 83 de directeuren niet begeeren dat gijlieden een valsche verklaring souden doen, soo wert uwen wel duijdelijk geordonneert Curasao niet aan te doen als bij de alderuijterste nood, en wel soo dat gijlieden geen anderen uijtweg wist, begeerende dat bij ongeluk off zij om water off brand hout noodsakelijk moeten hebben dat gijlieden dan liever wend naar eenig ander eijlandt. 15e Ende wijl het onse cirieuse intentie dat gijlieden nog geen van uwen officieren eenige cargazoe- nen komt mede te nemen soo werd uwen wel nadrukkelijk ordre gegeven van daaromtrent alle oplettendheijd te gebruiken en naauwkeurig toesigt te nemen dat daaromtrent geen de minste overtredinge geschiede, soowel bij eenige van uwen officieren als matrosen boven hetgeenen sij gepermitteerd sijn en eenige ontdecking daarvan goede notitie en aanteijkening in uwen journaal te houden om deselve naar verdiensten te handelen want terwijl dit geschiet om waar het mogelijk de droevige en slegte navigatie eenigsins te erstellen, soo verklaren de directeuren datse daaromtrent geen de minste ooghluijking sullen gebruijken en bij uwe retour als sulkx requireert werdende sullen moeten solemneel verklaren geen cargasoen direct off indirect voor hen hebbe mede gehadt ook met uwen kennis geen officieren off anderen (behalven 'tgeen de matroosen van de directeuren sijn toegestaan) 'tselve bevindende, maandgelden en premie sal geconfisqueerd sijn. I6e En nademaal de directeuren ook tot haar leetwesen nu en dan vernomen hebben dat sommigen leveransiers niet hebben gemanqueerd nog ontsien om de goederen veel slegter in qualiteijt als sijn aangenomen hebben te leveren, en hoeveel oplettendheijd daaromtrent word gebruijkt somtijts eenige goederen kunnen doorschieten daar men hier te lande soo niet kan nagaan, om dat alles stuk voor stuk niet kan na gesien worden, bijsonder in de lengte, breete etc. off vals packen, soo werd uwe geordonneert met uwen stuurluijden alle oplettendheijd te gebruijken, en eenige vindende goede notitie te houden soo van wien goederen het soude mogen wesen off wat daar aan komt te manqueeren, gevende op uwen retour daar van ten eerstens kennis, en nemen daarvan een behoorlijke verklaring opdat de directeuren in het toekomende daar in sooveel mogelijk souden voorsien, en uwen werden ook gerecommandeert niet alleen goeden decipline te houden in uwe schepen, opdat gijlieden tot een exempel sijt van uwen anderen officieren, en soo gesamentlijk voor al het volk, maar ook aantekening te houden, soo wanneer onverhoopt 't eene off den anderen sig in eenig drank ofte anderen saken quamen te buijten te gaan off aan sijn pligt te mankeren verklaring van te beleggen, deselve dan van de rolle aff te schrijven met vermindering van gagie, ja selfs sonder maandgeld naar vereijs van saken, gevende daarvan op uwen retour raport naar waarheijd op dat de directeuren wel mogen geïnformeert wesen, hoe sig ijder heeft gedragen en dus in staat konnen sijn om degeene die haar wel in hae- ren pligt quiten te konnen bij occasie avanceren en d'andre handelen na verdiensten. 17e Ende wijl aan uwen geordonneert Curasao niet aan te doen, soo moeten uwen niet manqueeren als occasie hebben om met barke daarover aan ons te schrijven en addresseeren uwen brieven daar onder couvert van d'heeren Pieter en Nicolaas Diedenhove en soo occasie hebt om aan ons te konnen schrijven op St. Domingo dan kunt gij aldaar uwen brieven bestellen off addressee- ren aan d'heer Ensbergen en over Jamaica onder couvert van d'heer Benjamin Bravo, den laaste te schrijven in Engels, Frans of Spaans, nademaal geen Duijts verstaat. 18e Eijndelijk in het inkomen van dese gaats sal de Jonge Jacob tot bewijs van sijn komst een ceijn doen latende sijn vlag van de groote steng en sijn wimpel van de voorsteng waaijen en seven schooten na de wal doen.

Archief | 2015 | | pagina 85