van Michiel de Ruyter, de schilderij op perkament van Taiwan, een model van een schip in storm, een chinoiserie commode en een aantal vaandels. Aan verschillende instellingen en personen werden inlichtingen over de collectie verstrekt. Voor de studenten die de colleges van Genootschapsfellow Ad Maas volg den werd een presentatie over de collectie gehouden. Een besluit omtrent een eventuele consolidatie/restauratie van het grote regenten stuk afkomstig van de Godshuizen door J. Palthe kon nog niet genomen worden. Aan het eind van het jaar kon een bijzondere aanwinst aan de collectie worden toegevoegd. Een particuliere schenker verblijdde het genootschap met twee zilveren avondmaalsbekers, die in 1769 door de Middelburgse zilversmid Willem Lange- beke voor de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes gemaakt werden. De avond maalsbekers zijn toegevoegd aan het bruikleen van het Zeeuws Museum onder inventarisnummer G17-001. JAARVERSLAGEN 2016 107 Munten en Penningen De conservator dr. A.A.J. Scheffers bericht als volgt: Vanaf dit verslagjaar is naast conservator A.A.J. Scheffers ook K.-J.R. Kerckhaert verantwoordelijk voor de collectie munten en penningen van het Genootschap. Kerckhaert is archeoloog/numismaat en in het werkende leven als archeologisch adviseur verbonden aan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Samen zetten zij zich de komende jaren in om de collectie verder te beschrijven en digitaal toegan kelijk te maken voor onderzoekers. Het Genootschap bezit een bijzondere collectie munten bezit, die door veel onder zoekers geraadpleegd wordt, zo ook het afgelopen jaar. Op 15 juli heeft drs. A. Pol (voormalig medewerker de Stichting Geld- en Bankmuseum) verbonden aan de Universiteit Leiden, de laat-Romeinse/vroegmiddeleeuwse tremisses uit de col lectie onderzocht. Het doel was het bepalen van het goudgehalte van de verschil lende munten. Pol heeft deze gegevens verzameld in het kader van zijn proefschrift. Terugkoppeling hierover heeft nog niet plaatsgevonden. Op vrijdag 25 november heeft dr. Pieterjan Deckers van de Vrije Universiteit Brus sel enkele sceatta's, twee dirhams en enkele Karolingische denarii van het strand van Domburg, onderzocht met een pXRF-toestel. Dit apparaat onderzoekt de buiten kant van de munten en bepaald op basis daarvan de samenstelling van het metaal. Ook voor dit onderzoek geldt dat nog geen resultaten bekend zijn. Volkenkundige voorwerpen De conservatoren drs. F. van der Doe en drs. E.J.M. van der Geest berichten als volgt: Van 5 februari tot en met 1 mei 2016 organiseerden het Provinciaal Cultuurcen trum Caermersklooster te Gent, het Katholiek Documentatie- en Onderzoeks centrum (KADOC) van de Universiteit van Leuven en het MAS|Museum aan de Stroom te Antwerpen de tentoonstelling 'The Call of the Rockies - Pieter Jan De Smet en de Indiaanse tragedie'. De expositie was te zien in het Caermersklooster in Gent. Het leven van de Vlaamse missionaris pater Pieter Jan De Smet (1801 1873) stond daarbij centraal. Als jezuïet was hij in de negentiende eeuw werkzaam in Noord-Amerika en vooral bij de indianen van het Columbia Plateau en de Great Plains. Hij was getuige van een belangrijke fase in de ontstaansgeschiedenis van de

Archief | 2016 | | pagina 109